Oppo yeni şarj teknolojileriyle rakiplerine meydan okudu!

oppo1

Akıllı telefon pazarının önemli isimlerinden biri olan Oppo, yeni nesil şarj teknolojileriyle adeta rakiplerine göz dağı verdi! İşte konu ile ilgili tüm detaylar.

Oppo yeni şarj teknolojileriyle rakiplerine meydan okudu! Oppo birkaç gün önce yeni 80W SuperVOOC‘u destekleyen Find X5 amiral gemisi ikilisini tanıttı. Çin merkezli mobil iletişim şirketi bugün ki MWC tanıtımında gücü neredeyse iki katına çıkaracak yükseltilmiş bir yeni sistemden bahsetti.

Yapılan laboratuvar testinin verdiği sonuca göre yakında çıkacak olan 150W SuperVOOC sistemi, 4.500 mAh pil ile bir prototip telefonu sadece 5 dakikada %1’den %50’ye şarj etti ve toplam 15 dakikada %100’e ulaştı. Karşılaştıracak olursak eski 65W şarj cihazının %100’e ulaşması için yaklaşık 40 dakikaya ihtiyacı var ancak yeni şarj cihazı bu süreyi sadece 15 dakikaya düşürmeyi başarmış.

Oppo yeni sistem 150W SuperVOOC şarj cihazını tanıtıyor. GaN teknolojisi sayesinde şarj cihazı 58 x 57 x 30 mm ölçülerinde ve 172 g ağırlığındaki yeni cihaz aslında Oppo‘nun eski 65W SuperVOOC adaptöründen çok daha büyük değil. Bu durum aynı zamanda adaptörün tipik bir şarj cihazından çok daha yüksek olan 1,51W/cm³ güç yoğunluğuna sahip olduğu anlamına geliyor.

oppo supervooc

Oppo yeni şarj teknolojileriyle rakiplerine meydan okudu!

Yeni şarj cihazı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve diğer aygıtlar tarafından kullanılan standart USB Güç Dağıtımı ve PPS protokollerini destekliyor.

Pili yönetmek için özel bir çip kullanan Pil Sağlığı Motoru pil ömrü ile ilgili endişeleri gideriyor. Laboratuvar testlerinde bir pilin, 1.600 tam şarj döngüsünden sonra kapasitesinin %80’ini koruduğu kaydedildi. Akıllı Pil Sağlığı algoritması sayesinde şarj gücü en yüksek seviyeye taşınabiliyor.

Oppo‘nun kullandığı pil tasarımı, pilin elektrotları üzerinde onları bozulmaya karşı koruyan dayanıklı bir film olan Katı Elektrolit Arayüzü (SEI) içeriyor. Burada Pil iyileşmesi, pil şarj olurken ve boşalırken SEI katmanını sürekli olarak onaran elektrolit formül sayesinde pilin performansını iyileştirir ve ömrünü uzatır.

150W şarj sisteminden yararlanan ilk telefon aslında Nisan-Haziran çeyreğinde çıkacak bir OnePlus cihazı olacak. Bu arada, Realme bugün erken saatlerde 150W şarj teknolojisini de duyurdu.

Şirket, 200W ve üzeri şarj hızlarını desteklemek için SuperVOOC’u geliştirmeye çalıştığını açıkladı. Halihazırda 240W’lık bir sistemin çalışan bir prototipine sahip. 4.500 mAh iç kısım sadece 9 dakikada %100 şarj oluyor. Tam bir pil şarjının 10 dakikadan az sürdüğünü tekrarlayalım.

%50 şarja ulaşma süresi ise akıllara durgunluk veriyor, sadece 3 dakika 30 saniye. Bu, SuperVOOC sistemini telefona 24V/10A gönderecek şekilde genişleterek ve bunu 10V/24A’ya dönüştürmek için üç şarj pompası kullanarak elde ediliyor. Bu henüz sadece bir demo olsa da toplu pazar telefonlarında 240W şarjın görünmesi biraz zaman alacak ancak 150W çok yakında gerçek olacak.

AB, Rus devlet destekli medya kuruluşları RT ve Sputnik’i yasaklayacak