Nokia, düğmeye bastı

Nokia telefon uretmeye hazirlaniyor

Bir dönemin en büyük cep telefonu üreticisi olan Finlandiyalı şirket yazılım uzmanlarını işe almaya ve yeni ürünler denemeye, bunun sonrasında satış ortakları aramaya başladı.

İki yıl önce cep telefonu birimini teknoloji devi Microsoft’a satan Nokia tekrar pazara dönmeye hazırlanıyor. Döneminin en büyüğü olan cep telefonu üreticisi, yazılım uzmanlarını işe almaya, yeni ürünler denemeye ve satış ortakları aramaya başladı. Telefon devi akıllı telefonların yükselişi karşısında hazırlıksız yakalanmış, ABD’li Apple ile Güney Koreli Samsung’un yanında geri planda kalmıştı.

Nokia, telefon uretmeye hazirlaniyor!

Daha sonra telefon üretimi birimini 2013 yılında Microsoft’a satmış ve ardından telekom bağlantı cihazlarının üretimine odaklanmayı tercih etmişti. Ancak şirketin başındaki Rajeev Suri telefon piyasasına geri dönmeyi planlıyor. Microsoft ile yapılan sözleşmenin ‘rekabet etmeme yükümlülüğü’ gereği Suri’nin 2016’nın sonlarına kadar beklemesi gerekiyor. Ancak Nokia CEO’su şimdiden hazırlıklara başlamış durumda.

Şirket piyasaya ilk adımını Android yazılımlı tabletler üreterek attı. Ocak ayında Çin’de satışa sunduğu bu cihazların yanı sıra ‘Z Launcher’ adlı akıllı telefonların içeriğini düzenleyen bir Android uygulamasını da piyasaya sürdü. Sosyal paylaşım platformu Linkedin üzerinden onlarca iş ilanı yayımlayan Nokia, Reuters haber ajansına işten çıkarılacak kişi sayısının da yarı yarıya azaltılacağını ifade etti.

Teknolojideki ilerlemelerin gerisinde kalmamak, yüksek üretim ücretlerinin altında ezilmemek ve müşterilerin değişen zevklerine daha hızlı yanıt verebilmek adına marka lisansı üzerine çalışabilecek yeni ortaklar arayan şirket, bu sayede Nokia yeni telefonlar tasarlarken ve marka değerine odaklanırken, diğer şirketler Nokia telefonların üretimi, pazarlaması ve satışıyla ilgilenecek.

Xbox One ChatPad’in fiyatı açıklandı!