Netflix, LGBT içeriği nedeniyle Rusya tarafından araştırma konusu oldu

Netflix, LGBT içeriği nedeniyle Rusya tarafından araştırma konusu oldu

Reuters’e göre, Rus yetkililer, aileleri korumakla görevli kamu görevlilerinin şirketi “eşcinsel propagandası” yasasını ihlal etmekle suçlamasının ardından Netflix platformunu araştırma altına aldı. İşte detaylar.

Komiser, LGBTQIA+ temalı bazı Netflix içeriğinin 16 yaş ve üstü için uygun olarak derecelendirildiğini iddia etti. Ülkenin yasaları, “geleneksel olmayan cinsel ilişkilerle ilgili propaganda”nın 18 yaş altı arasında dağıtılmasına izin vermiyor. İçişleri Bakanlığı’nın şikayeti incelediği söyleniyor. Netflix’in yasayı çiğnediği tespit edilirse, bir milyon rubleye (13.390 $) kadar para cezasıyla karşı karşıya kalacak. Daha da önemlisi, hizmet geçici olarak askıya alınabilir.

Bir Netflix kaynağı şirketin Kasım ayının başlarında yaptığı bir incelemede 16+ olarak derecelendirilen herhangi bir LGBT içeriği bulamadığını söyledi. Gazete ayrıca bu ay, yetkililerin, kütüphanelerinde “geleneksel olmayan cinsel ilişkileri ve cinsel sapmaları” tasvir eden dizi ve filmlerin, Grinin Elli Tonu  da dahil olmak üzere, yayın hizmetlerinin yasaklanabileceğini bildirdi.

Netflix, LGBT içeriği nedeniyle Rusya tarafından araştırma konusu oldu

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 2017 yılında, 2013 yılında yürürlüğe giren “propaganda” yasasının LGBTQIA+’yi destekleyen kişilere karşı ayrımcılık yaptığını ve Avrupa antlaşması kuralları ile özgürlük hakkını ihlal ettiğini tespit etmişti. Eylemciler ve Batılı devletler de düzenlemeyi eleştirdi. Bu arada, Rusya daha geniş bir düzeyde yabancı teknoloji şirketlerini hedef alıyor. Bu hafta, Apple, Facebook’un ana şirketi Meta, Google, TikTok, Telegram ve Twitter’ın henüz yapmamışlarsa, yıl sonuna kadar ülkede resmi mevcudiyet kurmaları gerekeceğini söyledi.

Google Chromebook ekranınızı diğer insanlardan koruyacak: Hemen kararacak

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir