Meta yeni VR gözlüğünü görücüye çıkardı

meta vr gozlugu

Meta yeni VR gözlüğünü görücüye çıkardı. VR gözlüğüyle neredeyse gerçekten ayırt edilemeyecek bir görüntü sunmak için yapılan yenilikler sergilendi.

Meta, ya da eski adıyla Facebook, gelecek planlarını MetaVerse’ü kurma hedefi üzerine kuruyor. Ancak bu MetaVerse hayalinin gerçeğe dönüştürülebilmesi için öncelikle VR gözlüklerinin bugün olduklarından çok daha gelişmiş hale gelmesi ve fiyatlarının da daha uygun rakamlara inmesi gerekiyor. Bunu gerçekleştirebilmek için önemli yatırımlar yapan Meta yeni VR gözlüğü için çalışmalarını sürdürüyor.

Birden fazla VR/AR gözlüğü üzerinde çalıştığı bir süredir bilinen Meta, dün bu VR gözlüklerini görücüye çıkardı. Meta CEO’su Mark Zuckerberg, VR gözlüklerinin gerçeğe yakın bir görüntü sunabilmesi için geliştirdikleri özellikleri basın mensuplarına gösterdi. Mark Zuckerberg, etkinlikte birden fazla prototipi sergiledi. Bu prototiplerden her biri, Meta VR ekibinin geliştirdiği farklı bir özelliği sergileyecek şekilde tasarlandı.

Bu prototiplerin en dikkat çekici olanı, Meta’nın yeni VR gözlüğünün çözünürlük kalitesini ön plana çıkarıyor. Butterscotch kod adlı bu prototip, Meta’nın ifadesiyle “retina çözünürlüğünde” görüntü sunuyor. Gözlük her açıda 60 piksele sahip. Bu da Quest VR gözlüktekinin 2.5 katı piksel anlamına geliyor. Meta yeni VR gözlüğünde neredeyse gerçekten ayırt edilemeyecek kadar net bir görüntü sunmayı hedefliyor. Meta’nın eski VR gözlükleri ile yeni modelleri arasındaki farkı gözler önüne seren görseli aşağıda bulabilirsiniz.

Meta yeni VR gözlüğü

Half Dome adını taşıyan bir diğer prototip, göz takip teknolojisinde ne kadar yol kat edildiğini gösterdi. Half Dome’un gelişmiş göz takip sistemi sayesinde VR gözlüğünü takan kişinin yakına mı yoksa uzağa mı baktığı tespit edilerek, gerçek hayatta olduğuna yakın bir derinlik hissi yakalanıyor.

Starbursts adlı prototip ise HDR destekleyen ilk VR gözlüğü olma özelliği taşıyor. Elbette şimdilik sadece bir prototipten ibaret olduğu için bu unvanın sahibi olamayacak ama Meta yeni VR gözlüğünü de bu özellikle sunarsa bu unvanın sahibi olma ihtimali oldukça yüksek. Tabii Apple önce davranmazsa.

Meta iki yeni VR gözlüğü üzerinde çalışıyor. Biri daha düşük fiyatlı olacak ve genel kullanıcı kitlesine hitap edecek. İkincisi daha profesyonel bir ürün olacak ve en gelişmiş VR teknolojilerini sunacak. Elbette bu gözlüklerin piyasaya çıkması için bir süre daha beklememiz gerekecek. Özellikle gelişmiş modelin çıkışı 2024’ü bulacak gibi duruyor.

Google’ın yapay zeka programı kendisine avukat tuttu