Microsoft’un yapay zeka ekibinden dev sızıntı

Microsoft, Outlook'u Mac için ücretsiz hale getiriyor

Bu hafta Microsoft’ta sızıntıların haftası oluyor. Şimdi de şirketin yapay zeka ekibi, 38 terabyte veriyi yanlışlıkla internete sızdırdı.

Bu hafta Microsoft için kabus gibi geçiyor desek fazla abartmış olmayız herhalde. Amerikalı teknoloji devi daha bir sızıntının yansımalarıyla baş etmeye çalışırken, şirketin başını ağrıtabilecek başka bir sızıntı daha gerçekleşti.

Bildiğiniz gibi bu hafta teknoloji ve oyun dünyasında pek çok sırrın ortaya dökülmesine sebep olan önemli bir sızıntı yaşandı. Activision Blizzard’ı satın almak için mahkemede FTC ile karşı karşıya gelen Microsoft’un bu dava sırasında mahkemeye sunduğu tüm belgeler ve FTC tarafından toplanan iç yazışmaları internete sızdı. Bu sızıntı yüzünden Xbox’ın gelecek planları ve bugüne kadar yaptığı kritik yazışmalar ulu orta serilmiş oldu. Şirket daha oyun tarafındaki bu sızıntının şokunu atlatamadan bir sızıntı da yapay zeka tarafından geldi. Şirketin yapay zeka departmanı, tam 38 terabyte’lık veriyi yanlışlıkla internete sızdırdı.

microsoft 2

Microsoft’un yapay zeka ekibinin 38 terabyte’lık veriyi herkese açık bir şekilde GitHub’a yüklemesi, tüm bu verilerin internete sızmasına sebep oldu. Üstelik bu veriler arasında şirket için son derece kritik yazışmalar ve yapay zeka teknolojilerini potansiyel saldırılara açacak kritik veriler de var. Dahası bu veriler arasında iki çalışanın tüm dosyalarının olduğu, bu dosyalarda da şifrelerin ve dosya anahtarlarının yer aldığı belirtiliyor.

GitHub’daki bu sızıntı fark edilince, bu dosyalar hemen özele çekildi. Ancak eğer bu dosyalar erişime kaldırılmadan önce kötü amaçlı kişilerin eline geçtiyse, Microsoft’un sistemlerinde ciddi güvenlik zaaflarına sebep olmuş olabilir.

iPhone 15 Pro Max stok problemleri yaşayabilir


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir