Microsoft Web Sunucularında Liderliğe Yakın

Microsoft Web Sunucularında Liderliğe Yakın

Son dönemde sunucu yazılımlarına yatırımlarını arttıran Microsoft, Apache’yi geride bırakarak en çok kullanılan web sunucusu haline gelebilir.

Son dönemde köklü bir değişimin içine giren teknoloji devi Microsoft, cihazlar ve servisler alanında faaliyet gösteren bir firma haline gelebilmek için sıkı bir çalışma yürüttü. Bu çalışmalar kapsamında bulut hizmetlerine ve sunucu yazılımlarına bir servet harcayan firma, bu büyük yatırımının sonuçlarını almaya başladı. Bu yatırımlar sonrası hızla büyüyen Microsoft Azure servisi, yıllardır Apache‘nin domine ettiği web sunucuları alanında zirveye fazlasıyla yaklaştı.

Microsoft_Azure

Netcraft tarafından düzenlenen yeni bir araştırma gösteriyor ki, Microsoft bu ay dokuz milyon yeni internet sitesini servislerine ekledi. Bu da firmanın web sunucuları alanındaki pazar payını 0.37 arttırmasını sağladı. Öte yandan Apache mevcut internet sitelerinin yüzde 0.18’ini kaybetti ve firmanın pazar payı yüzde 37.6’ya düştü. Microsoft Azure‘nin pazar payını yüzde 33.5’e yükselttiği ve hızlı yükselişini sürdürdüğü göz önüne alınacak olursa, Apache‘yi geride bırakması mümkün görünüyor. Netcraft‘a göre 18 yıldır en çok kullanılan web sunucusu olmayı başaran Apache, ilk kez zirvedeki yerini kaybetme riskiyle karşı karşıya.

Yeni Nexus Telefonu HTC Çıkaracak