Microsoft çalışanlarını rakiplerine kaptırmaktan korkuyor

Microsoft bu hafta 11.000 çalışanını işten çıkarabilir

Önemli çalışanlarını rakip şirketlere kaptırmaktan korkan Microsoft, pek çok çalışanının maaşına zam yapmaya hazırlanıyor.

Amerikalı teknoloji devi Microsoft, gerek donanım gerekse yazılım alanında sektöre öncülük eden şirketlerin başında gelse de, bu bile çalışanlarını elinde tutmakta zorlanmasına engel olmuyor. Apple, Amazon, Meta gibi finansal olarak en az Microsoft kadar iyi durumda olan teknoloji şirketleri ekiplerini genişlettikçe, rakiplerinden de bazı isimleri kadrolarına katıyorlar. Bu tarz girişimlerde bazı önemli çalışanlarını elinde tutamamaktan endişe eden Amerikalı teknoloji devi, böyle bir durumun önüne geçmek için çalışanlarının maaşlarına zam yapmaya hazırlanıyor.

Microsoft

Şirkete yakın kaynaklar tarafından paylaşılan bilgilere göre Amerikalı teknoloji devi, son dönemde rakiplerinin çalışanlarına ödediği maaşların arttığını görünce bu şirketlerle rekabet edebilmek için kendisi de çok sayıda çalışana daha yüksek maaşlar ödeme kararı aldı. Yine bu kaynaklara göre şirket, bu kararını hemen bu hafta uygulamaya koyabilir.

Amerikalı teknoloji devinin bir anda çok sayıda çalışanına zam yapma kararı alması, hatta bununla da kalmayıp zam yapmak için acele etmesi teknoloji sektöründe rekabetin ne kadar kızıştığının ve önemli çalışanları elde tutmanın ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor.

Microsoft’un bu kararı kısa süre önce yaptığı çalışan anketinin ardından aldığı söyleniyor. Çünkü bu anket, şirket çalışanlarının üçte birinin şirkete verdiklerinin karşılığını yeterince almadıklarını düşündüğünü ortaya çıkarmış. Bu da şirket yönetiminin bu çalışanları kaybetmekten endişe duymasına sebep olmuş.

Mercedes, 290 bin SUV’u geri çekmek zorunda kaldı