Meta ile ilgili önemli raporlar geri çekildi

Mark Zuckerberg, Meta aleyhindeki davada ifade verecek

Yaklaşık üç hafta boyunca yükselen retoriğin ardından The Wire, Meta hakkındaki haberlerini geri çekiyor. İşte tüm detaylar.

Meta bir süredir farklı raporlar ve iddialar ile gündeme geliyor. Ancak pazar günü, kar amacı gütmeyen yayın, 6 Ekim’den bu yana sosyal medya devi hakkındaki haberlerini bildiren materyalle “belirli tutarsızlıklar” keşfettiğini söyledi. “The Wire, hikayeleri geri çekmenin uygun olduğuna inanıyor” denildi. Daha önce Meta hakkında bazı şaşırtıcı ve şüpheli yayınların keşfedildiğini söyleyen şirket şimdi bu raporları geri alıyor. The Wire’ın doğrulayamadığını söylediği e-postalar platformun masumiyetini kanıtladı.

“Devam etmekte olan soruşturmamız, raporlama ekibimizden birinin uzun süredir temas halinde olduğunu söylediği kaynakların gerçekliği ve iyi niyetleri hakkında emin olmamamız ile son buldu” ifadeleri kullanıldı. Şirket, platformun temize çıktığını ve kendilerinin yanlış bilgilendirildiğini duyurdu.

meta

Pazar günkü geri çekilmeden önce The Wire, Meta’nın Hindistan’ın iktidardaki BJP partisinden bir bilgi teknolojisi yetkilisi olan Amit Malviya’ya Instagram’dan gönderileri kaldırma yetkisi verdiğini iddia etti.  The Wire, şirketin 12 Ekim’de kapsamlı bir çürütmeyi paylaşmasının ardından geri adım atmak yerine, Meta’nın halkı yanıltıcı olduğunu iddia eden hikayeler yayınlamaya devam etti. Ancak şimdi durum değişmiş görünüyor. Facebook’un sahibi platform artık daha emin adımlarla önlerini görmeye başlayabilir. Zira para cezaları şirketlere ciddi anlamda zarar veriyor. Bir ceza daha zor olabilirdi.