Meta patent ihlali davasında 175 milyon dolar ödeyecek

Meta patent ihlali davasında 175 milyon dolar ödeyecek

Meta bir patent ihlali davasını kaybettikten sonra ağır bir faturayla karşı karşıya. İşte tüm detaylar.

Teksas’taki bir federal yargıç, şirkete, Walkie Talkie adlı uygulamanın geliştiricisi Voxer’a, devam eden bir telif hakkı olarak yaklaşık 175 milyon dolar ödemesini emretti. Voxer, Meta şirketini patentlerini ihlal etmek ve bu teknolojiyi Instagram Live ve Facebook Live’a dahil etmekle suçladı. TechCrunch’ın belirttiği gibi, 2006 yılında Voxer’ın kurucusu Tom Katis, Afganistan’daki ABD Ordusunda görev yaparken karşılaştığı iletişim sorunlarını çözmenin bir yolu üzerinde çalışmaya başladı. Katis ve ekibi, canlı ses ve video aktarımlarına izin veren bir teknoloji geliştirdi ve bu, Voxer’ın 2011’de Walkie Talkie uygulamasını piyasaya sürmesine yol açtı.

Meta patent ihlali davasında 175 milyon dolar ödeyecek

Davaya göre, Voxer uygulamayı yayınladıktan kısa bir süre sonra Meta (o zamanlar Facebook olarak biliniyordu) şirkete bir işbirliği için başvurdu. Voxer’ın tescilli teknolojisini ve patent portföyünü Meta’ya açıkladığı söyleniyor, ancak iki taraf bir anlaşmaya varmadı. Voxer, Meta’nın o zamanlar canlı video veya ses hizmetlerine sahip olmamasına rağmen, Walkie Talkie geliştiricisini bir rakip olarak tanımladığını ve “Arkadaş Bul” aracı gibi Facebook özelliklerine erişimi kapattığını iddia ediyor.

Şirket, Facebook Live’a 2015’te giriş yaptı. Katis, 2016’nın başlarında bir Facebook Live ürün yöneticisi ile bu üründeki Voxer’ın patentlerinin iddia edilen ihlallerini tartışmak için bir şans toplantısı yaptığını iddia etti, ancak Meta şirketle bir anlaşmaya varmayı reddetti. İkincisi, o yıl daha sonra Instagram Live’ı piyasaya sürdü. Voxer davada “Her iki ürün de Voxer’ın teknolojilerini içeriyor ve patentlerini ihlal ediyor” dedi. Şirket, TechCrunch’a yaptığı açıklamada Voxer’ın iddialarını reddetti. Kararla mücadele etmeyi planlıyor.

Amazon, yıllık donanım etkinliğini 28 Eylül’de düzenliyor


Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir