Ana SayfaLogitech G502 Lightspeed kablosuz oyun mouse'u incelemesi

Logitech G502 Lightspeed kablosuz oyun mouse’u incelemesi

Logitech G502 Lightspeed kablosuz oyun mouse’u incelemesi ile karşınızdayız. Adından da anlaşılacağı üzere, adeta ışık hızında bir ürün.

Eskiden pek çoklarımız için oyun oynamak sadece “günün stresini atabilmek ve olabildiğince eğlenmek” anlamlarını taşırdı. Günümüzde ise oyun oynamak ve oyunculuk, profesyonel anlamlar taşıyor. Özellikle e-Spor tarafında yaşanan gelişmeler, yayıncılık kavramının gelişmesi ve pek çok dijital platformun yaptığı yatırımlar, video oyun dünyasını hiç olmadığı kadar popüler hale getirdi. Deyim yerindeyse 7’den 77’ye hemen herkes oyun oynuyor.

Oyun oynamak denildiğinde, “rekabet” ve “kazanmak” terimleri de ayrıca önem kazanıyor haliyle. Yalnızca yetenek ve sabırlı davranmak değil, aynı zamanda kullanılan ekipmanların da kalitesi büyük önem taşıyor. Burada ergonomiden hıza, çalışma gücüne kadar pek çok başlıktan söz edebiliriz. Logitech’in hazırladığı üst seviye oyuncu mouse’larından G502’yi de zafere giden yolda size büyük avantajlar sağlayabilecek bir mouse olarak nitelendirebiliriz.
Logitech, bu mouse’unu tanıtırken “Lightspeed” terimini, yani “ışık hızı” terimini kullanmış ve bir kablosuz oyuncu mouse’u olarak G502’nin milyonlarca oyuncunun ihtiyacı olduğunu ifade etmişti. Neden mi?

Logitech G502, aslında ikonik bir oyuncu mouse’u. İlk olarak 2014 yılında satışa sunulan model, Logitech’in en çok ilgi gören mouse’larından bir tanesi olmayı başardı. Tabii bu, kablolu bir oyuncu mouse’u idi. Oysa zaman değişti ve şimdi “hız” her zamankinden daha önemli. Dolayısıyla da Logitech, oyunculardan aldığı geri bildirimler ve yaptığı bazı yeni düzenlemelerle G502’nin kablosuz, en güncel versiyonunu satışa sundu.
Peki bu yenilenen mouse, biz oyunculara “yeni” neler sunuyor ve her şeyin toplamında, bizi memnun edebilir mi? Şimdi biraz da mouse ile ilgili detaylardan ve deneyimlerimizden söz edelim.

Logitech G502 Lightspeed kablosuz oyun mouse'u incelemesi

Ürünün kutusunu açtığımızda bizi neler karşılıyor?

Öncelikle, mouse’un kendisiyle karşılaşıyoruz. Sonrasında, hızlı kablosuz bağlantı için bir tane USB alıcımız var. Ek olarak alıcı uzatma adaptörümüz de var. Şarj ve veri aktarım kablosu, örgü kablo olarak tasarlanmış, ki bu da uzun süreler sağlam bir şekilde kullanabileceğiniz anlamını taşıyor. Firma, kutuya farklı ağırlık birimleri de yerleştirmeyi ihmal etmemiş. 4 tane 2 gramlık ağırlık, 2 tane de 4 gramlık ağırlık dilimleri bulunuyor ve bunları isterseniz kendi kontrol sisteminizi iyileştirmek için mouse’a yerleştirebiliyorsunuz.

Aynısı gibi görünebilir, ama aslında çok daha fazlası

Logitech G502, orijinal modelle çok benzer tasarım hatlarına ve pek çok yönden aynı fonksiyonlara sahip. Zira Logtech, oyuncuların sevdiği detayları korumayı ve bunların üzerine yeni ve gelişmiş özellikler eklemeyi tercih eden bir firma. Tabii bunları yaparken ağırlık ve pil ömrü tarafında da güzel sonuçlar var.

Örneğin, bu mouse, 114 gram ağırlıkta, yani önceki modelden tam 7 gram daha hafif. Tasarım hatları, elinizle ürünü rahatlıkla kavrayabilmeniz ve sıkıca tutabilmenize imkân sunuyor. Özellikle yanlardaki yumuşak doku, sağlam tutuş için ideal.

Tuşları deneyimlediğimizde, deyim yerindeyse “sağlam adımlar atıyormuşsunuz” gibi hissediyorsunuz. Yanlardaki fonksiyon tuşları da çok iyi konumlandırılmış. Adeta her tuş, parmaklarınızın tam ucuna gelecek şekilde hazırlanmış.

Tabii tekerlekten de bahsetmemek olmaz. Tekerimizin de kademeli ve serbest olmak üzere iki farklı çalışma modu bulunuyor ve tek tıkla geçiş yapılabiliyor. Performansından memnun kaldık.

G HUB yazılımıyla hem tuşları özelleştirin hem de RGB aydınlatma sistemini yönetin

Ürünün toplamda 11 tuşu bulunuyor ve hepsini de özelleştirebiliyorsunuz. Bunun için Logitech’in G Hub programını ücretsiz olarak indirip kurmanızı öneriyoruz. Böylece her oyun için farklı özelleştirmeler yapabilir ve bunları kaydedebilirsiniz. Üstelik mouse, yerleşik belleğe de sahip.

G HUB, kozmetik özelleştirme tarafında da faydalar sunuyor. Evet, ürünümüz RGB aydınlatma sistemine sahip bir ürün ve yaklaşık 16,8 milyon renk desteği var. Oyunlardaki heyecanlı anların bire bir yansıtılmasından tutun da kendi istediğiniz renk kombinasyonlarına kadar sayısız düzenleme yapabilir ve kullanabilirsiniz.

Kablosuz, ama kablolu kadar, hatta pek çok kablolu mouse’dan daha hızlı performans sunabiliyor

Logitech G502 Lightspeed, kablosuz bir oyuncu mouse’u ve gerçekten zirveye oynuyor. Firmanın belirttiği “Lightspeed” kavramı, aynı anda düşük gecikme süresi ve yüksek performansı ifade ediyor.

Ürün, Logitech’in gelişmiş sensörü Hero 25K’ya sahip. 1 ms’lik bildirim hızı ve maksimum olarak 25.600 DPI değerinden söz edebiliriz, ki bunlar etkileyici ve adeta ışık hızında veriler.

Logitech G502 Lightspeed kablosuz oyun mouse'u incelemesi

Logitech G502 Lightspeed’in oyunlarda performansı nasıl?

Geldik en önemli konuya. Sonuçta elimizde bir oyuncu mouse’u var ve herkes oynadığı oyunda kazanmak ister. İster single player olsun, ister online oyun olsun, kazanmak her zaman güzeldir ve G502 Lightspeed de güzel bir yardımcı.

Öncelikle, ürünün ele tam oturması, yanlarının yumuşak dokuda olması ve tuşların tam da parmaklarıma uygun şekilde konumlandırılması, en kısa sürede en hızlı hareketleri dahi çoğu kez hatasız yapmamı sağladı. Burada tabii biraz da oyuncu becerisi, refleksleri önemli.

Son dönemde en çok oynadığım oyun olan Doom Eternal, bünyesinde rekabetçi pek çok moda sahip. Örneğin, Master Level ve Battlemode gibi. Oyunun bir silah çember sistemi bulunuyor ve her yaratığın zayıf noktaları için farklı silahlar arasında hızlıca geçişler yapmak gerekiyor. Eh, oyun zaten hızlı, dolayısıyla sizin de hızlı davranmanız gerekiyor. İşte burada G502 Lightspeed adeta “hayat kurtarıcı” roller üstlendi ve deyim yerindeyse “çok akıcı oyun deneyimleri” yaşayabildim.

Ayrıca, bu kadar çok özelleştirilebilir tuş olması, MMORPG ve MOBA türündeki online oyunlarda da oyunculara ciddi avantajlar sağlayabilir.

Biraz da pil performansı ve Powerplay desteğinden söz edelim

Logitech G502 Lightspeed mouse’u, beraberinde gelen USB kablo ile şarj edebilirsiniz. Ürün, eğer ışıklandırma sistemini kullanmıyorsanız tek şarj ile 60 saate kadar kullanım imkânı sunuyor. Eğer mevcut aydınlatma profillerinden tercih yaparsanız, bu kez tek şarj ile 48 saate kadar kullanma şansınız var.

Şimdi de gelelim Powerplay desteğine. G502 Lightspeed, Powerplay kablosuz şarj sistemine destek veren ürünlerden. Bu özelliği kullanabilmek için bir tane Powerplay kablosuz şarj sistemine sahip olmalısınız. Bu sistem, yanında sert ve yumuşak yüzey seçenekleriyle de geliyor. Yani bir nevi hem mousepad görevi görüyor hem de mouse’u kablosuz olarak kullandığınız esnada şarj etmeyi sürdürüyor.

Son sözlere gelirken…

Logitech, zaten efsane statüsüne erişmiş ürünlerinden bir tanesini yeni nesle başarılı bir şekilde taşımayı başarabilmiş. Kullanışlı yapısı korunmuş. Çok gelişmiş bir sensöre yer verilmiş, daha hafif bir hale bürünmüş, ciddi bir pil performansı sunulmuş, RGB desteği unutulmamış ve hepsinden de önemlisi artık kablo yok.

Asus VivoBook S14 inceleme: Hem iş hem de okul süreçleriniz için

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AboneAbone Ol

DOSYA KONUSU

Hosting