Klima şikayetleri yüzde 363 arttı: Fazla enerji tüketiyor

Klima şikayetleri

Klima şikayetleri yaz döneminde yüzde 363 artarken, tüketicilerin en çok şikayet ettiği konu enerji tüketimi oldu. Verilere göre temmuz ayı 4.066 şikayet sayısıyla şikayetlerin zirve yaptığı ay oldu.

Türkiye, yaz döneminde mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı nedeniyle kavurucu günler yaşıyor. Sıcak ve bunaltıcı havalar tüketicilerin klima kullanımının artışına da beraberinde getirdi.

Açıklanan veriler, 2022’nin ay dönemiyle (Haziran, Temmuz, Ağustos) 2023’ün aynı dönemi karşılaştırıldığında klima şikayetleri yüzde 363 arttığını gösteriyor. Tüketicilerin klimayla ilgili en çok şikayet ettiği konuların başında enerji tüketimi gelirken, klima montajında sorun yaşanması, yetkili servisin zamanında randevuya gelmemesi öne çıkan diğer konular oldu.

Yeni Hyundai KONA

Klima şikayetleri Temmuz ayında zirveyi gördü

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerine çıktığı, bazı şehirlerde sıcaklık rekorlarının kırıldığı şu günlerde klima kullanımı artıyor.

Bu dönemde klimalayla ilgili şikayetlerin yükselişte olduğu gözlemleniyor. Klima sektörüyle 2022’in yaz döneminde 1.472 olan şikayet sayısı 2023’ün aynı döneminde yüzde 363 artış göstererek 6.811’e yükseldi. 4.066 şikayet sayısıyla Temmuz ayı şikayetlerin zirve yaptığı ay oldu.

2023’ün ilk sekiz ayında toplam 7.665 şikayet geldi

Platformdan yapılan açıklamaya göre, klima sektöründe 2022’de gelen toplam Klima şikayetleri sayısı 2.390 iken, 2023’ün ilk 8 ayında şikayetler yüzde 221 arttı ve şikayet sayısı 7.665’e ulaştı.

1692946619 gorsel

En çok şikayet enerji tüketimine

Açıklanan verilere göre tüketicilerin klimalarla ilgili en çok çözüm beklediği konu enerji tüketimiyle ilgili oldu. En çok şikayet edilen diğer konularsa şöyle sıralandı: Klima montajında sorun yaşanması, yetkili servisin randevuya gelmemesi, servisin ürün arızasında ilgisiz ve yetersiz kalması, cihazın alındıktan çok kısa bir süre sonra arızalanması.

 Konuyla ilgili platforma ulaşan bazı Klima şikayetleri  şöyle:

“Enerji kimliğinde yazan değerler ile cihazın tükettiği değerler örtüşmüyor”

“Aldığım klima fazla elektrik tüketimi yapıyor. 6 saatte 8 Kw tüketim yapıyor. Defalarca sayaçtan kontrol sağlandı. 1 ay çalışsa bu cihaz 960 Kw tüketim yapacak. Gelen teknisyen klimayı on-off yapıp üzerindeki anlık değerlere bakıp ‘sağlam’ dedi. Bize biraz fırça attı. ‘Bilen bilmeyen konuşuyor’ dedi ve gitti… Cihazın üzerindeki anlık veriler değil, sayaçta bana fatura edilen tutar ilgilendirir. Klimanın enerji kimliğinde yazan değerler ile cihazın tükettiği değerler örtüşmüyor.”

“1 ay sonraya gün verdiler”

“İndirim marketlerinden birinden klima aldım, kurulum için 1 ay sonraya gün verdiler. Koca Adana’da sadece bir tane servisi varmış.”

“Kuruluma randevu verilmiyor”

“10.08.2023’de internet üzerinden klima satın aldım. 12.08.2023’de kurulum için servise teslimi yapıldı ancak servisten kurulum için aranmadım. 2 defa çağrı merkezini arayarak talep oluşturmama rağmen geri dönüş alamadım. Muhtemelen servis aradığında ileri bir tarihe randevu verecek. Markaya yakışmayan bir hizmet anlayışı. Kurulum talebimi bir kez daha sizin aracılığınızla yeniliyorum ve ivedi şekilde geri dönüş yapılmasını istiyorum.”

“Klimayı havalar serinleyince takmanın ne anlamı var?”

“Klima aldık, montajda yoğunluk var diyerek 15 güne montaj yaparız diyor müşteri hizmetleri. 15 güne montaj günü mü verilir? Klimayı havalar serinleyince takmanın ne anlamı var? Biz yazın sıcağı için klima aldık. Sıcakta klima yerde montajsız beklesin diye almadık.”

Gran Turismo :  Bu filmde göreceğiniz şeylerin %95’i gerçek


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir