Ana sayfa Genel Katlanabilir Telefon Geliyor

Katlanabilir Telefon Geliyor

Geliştirilen yeni materyal katlanabilir cihazlar için yolu açıyor. Mobil pazarda kavisli ekranlı cihazlar var. Fakat uzun zamandan beri katlanabilir akıllı telefonlar bekleniyordu.

Samsung’un bu konuda ciddi adımları var ve daha önceki raporlarda bunlar ortaya çıkmıştı. Şimdi katlanabilir telefonlar için yepyeni bir gelişme var.

ETNews’in raporuna göre KETI (Kore Elektronik Teknolojisi Enstitüsü) geçen günlerde yaptığı açıklamada, maksimum eğilme yarıçapına sahip elektrotu geliştirdiğini duyurdu.

Yepyeni OLED elektrot maddesinin eğilme yarıçapı 0.03 mm. Saç telinden daha ince ve katlanabilir (Saç teli yaklaşık 0.1 mm). Önceki malzemelerin boyutunun yüzde biri demek oluyor.

Diğer bir deyişle katlanabilir ekranlı akıllı telefonlar artık gerçeğe dönüşüyor. Daha önce geliştirilen materyalde maksimum eğilme yarıçapı 5 mm’ydi.

Bir kâğıdın eğilme yarı çapı ise 1 mm. Bilgilere göre yeni materyalde katlanabilirlik sayısı tahminen 100 civarında. Eğer yeni materyalle üretilmiş katlanabilir akıllı telefonu göz önüne alırsak günde 100 kere katlansa iki yıl içinde 73 bin kez katlanmış olur.

katlanabilir telefın

Sanayi kriterlerine göre katlanabilir malzemenin 1 mm eğilebilmesi ve 50 bin kez katlanıp açılmaya dayanıklı olması lazım.

Fakat yeni materyal kriterlerin de ötesine geçmiş durumda. Geliştirilen şeffaf elektrot levha direnci dışında yüksek performansa sahip.

Görünür ışık iletimi yüzde 90. Yeni malzemenin son tüketici ürünlerinde ne zaman tam olarak kullanılacağı belli değil. KETI bileşenleri araştırmak ve yeni nesil akıllı cihazlarda uygulanacak seri üretim için işleme teknolojisi üstünde araştırmalara devam ediyor.

Ünlü Matematikçinin Defteri 1 Milyon Dolara Satıldı

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

ESET NOD32 Antivirus yazılımı ile tehlikelere karşı korunun!

ESET, NOD32 Antivirus yazılımıyla sizi güncel tehlikelere karşı korumayı vadediyor. Ürünün kutusunun içinden çıkan kod ile yazılımı rahatlıkla kurabiliyor ve ardından güncelleyebiliyorsunuz. Sonrasında, tehlikelerle...

Son Haberler