Kaspersky Rusların ABD’ye Karşı Gizli Silahı mı?


Dünyaca ünlü Rus anti-virüs şirketi Kaspersky, ABD’de çok yakın inceleme altında. Kaspersky Rusların ABD’ye karşı gizli silahı olabilir mi?

ABD ve Rusya arasındaki ilişkiler neredeyse Soğuk Savaş zamanlarında olduğu derecede gergin bir döneme girdi. Birçok alanda çıkar çatışması içinde olan iki ülkenin arası Donald Trump’ın başkanlığa aday olması ve seçilmesinden bugüne kadar geçen süreçte siber casusluk iddiaları nedeniyle de epey açıldı. ABD’li yetkililer Rusların Amerikalıları izlemek, ABD’nin önemli sistemlerine sabotaj yapmak için güvenilir olarak kabul edilen bazı yazılımları bile kullanabileceğinden şüphelenmeye başladı. Amerikan ABC News’in iddiasına göre de bu yazılımların başında dünyaca ünlü anti virüs şirketi Kaspersky Lab’ın ürünleri geliyor. Kaspersky Rusların ABD’ye karşı gizli silahı olma suçlamasıyla karşı karşıya.

donanim-gunlugu-fbi

Rusya merkezli Kaspersky Lab’ın ürünleri ABD’de çok sayıda evde, iş yerinde ve hatta devlet kurumunda kullanılıyor. Birçok elektronik mağazında da satılan bu ürünler, bazı dizüstü bilgisayarlara da kurulu olarak geliyor.

ABD’de bu kadar yaygın kullanılan Kaspersky Lab ürünleri ABD’li bazı yetkililerin dikkatini çekmiş anlaşılan. ABC News’in iddiasına göre, Senato İstihbarat Komitesi geçtiğimiz ay Ulusal İstihbarat Direktörü Dan Coats ve Adalet Bakanı Jeff Sessions’a gönderdiği gizli notla Kaspersky Lab hakkında uyarılarda bulundu ve ürünlerin yaygın kullanımının ortaya çıkardığı potansiyel riskleri anlattı.

Geçtiğimiz Şubat ayında ise Anayurt Güvenliği Departmanı’nın diğer devlet kurumlarına yine aynı konuyla ilgili gizli bir rapor gönderdiği, FBI’ın da Kaspersky Lab’ın Rus hükümetiyle ilişkisini araştırdığı belirtiliyor.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git