Ana SayfaGüvenlikKaspersky Lab - 'En az bir zararlı yazılımla karşılaşma riskimiz yüksek!'

Kaspersky Lab – ‘En az bir zararlı yazılımla karşılaşma riskimiz yüksek!’

Kaspersky Lab tarafından yeni yapılan araştırma, Türklerin çok çeşitli iletişim ve eğlence amaçlı online hizmetleri kullanmaya meyilli olduklarını ortaya çıkardı. Aynı zamanda araştırma raporunda, interneti alışveriş ve finansal işlemler için kullanmaya çoktan alışmış olan Türk kullanıcıların, bankacılık işlemleri açısından dünya ve Batı Avrupa çapında önemli bir orana ulaştığı da ortaya çıkıyor.

Türk internetkullanıcıların yüzde 78’i sosyal ağlar üzerinden iletişim kuruyor

Online servis olarak en çok e-posta hizmetini kullanan Türk internet kullanıcılarının yüzde 86’sı her gün e-postalarını kontrol ediyor.Türk kullanıcılar arasında ikinci en popüler aktivite olan sosyal ağlarüzerinden ise iletişim yüzde 78’lik bir orana sahip. Dünya çapındaki kullanım oranlarınabakıldığında da bu rakamlar pek farklılık göstermiyor.

- Reklam -

Internet üzerinden ücretsiz yazılım arayanların oranı yüzde 61

Kaspersky’nin araştırmasına göre ayrıca, Türk kullanıcıların çoğu interneti multimedya eğlence kaynağı olarak kullanıyor. Kullanıcıların yüzde 75’i her gün radyo üzerinden müzik dinlerken, yüzde 72’si video izliyor.Türk internet kullanıcılarının yüzde 62’si boş zamanlarını oyun oynayarak geçiriyorve yaklaşık olarak yüzde 61’i günlük olarak ücretsiz yazılım araştırmasına giriyor.

Türklerin yüzde 70’i onlinealışverişe alışkın…

Finansal işlemleri gerçekleştirmek için internet kullanan Türklerin sayısı iseDünya ve Batı Avrupa ülkelerdeki oranlarla paralel bir tablo çiziyor. Şu andaTürklerin yüzde 70’i her gün online alışveriş yapıyor. Bu oran dünya çapındaki online bankacılık işlemleri açısından yüzde 69.7 olarak gerçekleşiyor. Yani, Dünya genelinde ve Batı Avrupa’da internet bankacılığının popüleritesi Türkiye’yeoranla yaklaşık yüzde 1 daha düşük.Turkiye_Infographics

Internet kullanıcılarının yüzde37’si en az bir defa zararlı yazılımlarla karşılaşıyor

Araştırmaya göre, Türkler internetin kendilerine sunduğu fırsatlardan aktifolarak yararlanıyor. Araştırmaya katılanların çoğu, internetsiz hayatlarınınnasıl olacağını hayal bile edemediklerini belirtiyorlar. Bu yüksek faaliyetoranı aynı şekilde zararlı yazılım geliştiricilerinin, hacker’ların ve diğer zarar amaçlı kullanıcıların oranını dayükseltiyor. Kaspersky Lab analistleri, her gün, 128 binden fazla tehdidiortaya çıkarıyor. 2012’nin üçüncü çeyreğinde siber tehditlerle ilgili gerçekleştirilen bir analiz, Türk kullanıcılarının yüzde 37’sinin en az birdefa online zararlı yazılımlarla karşı karşıya kaldığını ortaya koyuyor.

Kaspersky Lab Pazarlama Kurulu BaşkanıAlexander Erofeev, araştırma ile ilgili şunları söylüyor;

“Yarattığımız bu portre, çağdaşbir internet kullanıcısının alışkanlıklarını, online faaliyetlerini, ‘dijitalkişiliğini’ ortaya koymaktadır. Maalesef, kullanıcıların çoğunun sibertehditlere karşı duyarsız kalması, bu tehditlerin başarılı sonuçlar almasınameydan veriyor. Ancak, kullanıcıların oldukça karmaşık bu tehditlerle baş başakalmasına izin vermiyoruz. Kullanıcıların, online ödeme gibi aktiviteleri ve internetişlemleri boyunca yalnız bırakmayan Kaspersky Internet Security, dijitaldünyadaki verileri koruyan önemli bir güvenlik çözümü olup, kullanıcılar için hem kolay hem de güvenilir bir deneyimsağlıyor.”

- Reklam -
Ali Yavuz ŞAHİNhttp://www.donanimgunlugu.com
Uzun yılardır teknoloji meraklısı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting