Ana SayfaGüvenlikTüm İşletmeler Tehdit Altında

Tüm İşletmeler Tehdit Altında

Kaspersky Lab tarafından yaptırılan araştırma, 2013’te küçük ve orta ölçekli işletmelerin daha fazla risk altında bulunduğunu açığa çıkarırken, bu boyuttaki işletmelerin büyüklere kıyasla aldıkları önlemlerin yetersiz olduğu ortaya koyuyor.

Kaspersky Lab için B2B International tarafından yapılan “Küresel IT Güvenliği Riskleri Anketi” 2013 yılında, küçük ve orta ölçekli işletmelerin virüslere, internet solucanlarına, ajan yazılımlara ve diğer zararlı yazılımlara daha açık durumda olacağını ortaya koyuyor. Rakamlar, geçen yılın verilerine dayanarak 2013’te tehditlerin radarında KOBİ’lerin olacağını ispatlıyor. Öyle ki son 12 ayda, küçük ölçekli işletmelerin %63’ünün ve orta ölçekli işletmelerin %60’ının ağlarında zararlı yazılımlarla karşılaşılmış. Büyük şirketler ise, kurumsal bilgi sızdırma, kimlik dolandırıcılığı ve DDoS saldırıları gibi diğer saldırı tiplerinden daha fazla sıkıntı çekiyor.kaspersky

Aynı araştırma, küçük ve orta çaplı işletmelerin, büyük çaplı olanlara kıyasla güvenlik önlemlerinden daha az faydalandıklarını ortaya koyuyor. Küçük işletmelerin %19’u ve orta ölçekli işletmelerin %15’i, en az bir saldırıdan sonra güvenlik önlemine ihtiyaç duyduğunu fark ediyor.

 FARKINDA DEĞİLLER

Buna ek olarak, büyük boyutlu işletmelerin bu konuda daha fazla farkındalığa ve güvenlik yeterliliğine sahip olduğu da anlaşılıyor. Bu kurumların yaklaşık yarısı lisanslı ve ücretli güvenlik yazılımları kullanırken, küçük işletmelerin yaklaşık %70’i ve orta ölçekli kurumların %58’i, lisanssız yazılımların da gerekli korumayı sunabileceğine inanıyor. Bu nedenle küçük ve orta ölçekli işletmelerin öncelikle risk ve tehditlere yaklaşımının değişmesi ve koruma düzeylerinin artırılması gerekiyor.

“Küresel IT Güvenliği Riskleri” anketi, 22 farklı ülkeden 3,300 güvenlik uzmanının katılımıyla gerçekleşti. Küresel IT Güvenliği Riskleri raporunun tamamına Kaspersky Lab web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Kaspersky Lab’in işletmelere özel kurumsal çözümler serisi hakkındaki en son bilgilere, web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz:www.kaspersky.com.tr/beready

Ali Yavuz ŞAHİNhttp://www.donanimgunlugu.com
Uzun yılardır teknoloji meraklısı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting