İsrail siber saldırılarla karşı karşıya: Bu defa İran bastırıyor

Siberasist veri ihlali

İsrail siber saldırılarla uğraşmaya devam ediyor. Şu sıralar İsrail devlet kurumlarına çok ciddi saldırılar yapılıyor.

İsrail siber saldırılarla sarsılmaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Sosyal İlişkiler Bakanlığı internet sitelerine yoğun bir şekilde atak gerçekleşti. Bu atakların yankıları henüz durmadı. Özellikle son dönemlerde siber saldırıların artış göstermesi endişe ortamını genişletiyor.

İran resmi haber ajansı tarafından yapılan bir habere göre İsrail siber saldırılar için İranlı bir grubu sorumlu tutuyor. Black Shadow yani Türkçe ismi ile siyah gölge isimli bir hacker grubu saldırıları üstlendi. Özellikle İsrail’e karşı yapılan saldırılarda bu grubun çok büyük bir etkisi var.

İsrail siber saldırılarla çalkalanıyor

6 Aralık 2020 tarihinde İsrailli sigorta şirketi Shirbit birçok farklı siber saldırı ile karşı karşıya kaldı. Hatta ilerleyen aylarda bu grup hosting şirketlerine bile saldırdı. Fakat asıl bomba en sonunda patladı. İsrail’de eşcinsellerin kullandığı sosyal medya platformu olarak bilinen Atraf ele geçirildi.

İsrail siber saldırılarla

İranlı bilgisayar korsanları bu sosyal medya platformunu ele geçirdikten sonra kullanıcıların kimlik bilgilerini herkese yayınlama tehdidinde bulundu. Fidye talebinde bulunan hackerlar büyük bir endişe kaynağı oldu. İsrailli ve İranlı hackerlar arasında kıyasıya bir mücadele olduğunu söyleyebiliriz.

Matrix serisi siber güvenliği derinden etkiledi: Hackerlar anlattı

İsrail siber saldırılarla birlikte zayıflamaya devam ediyor. Ancak ülke yazılım ve bilgisayar bilimleri alanında son derece iyi. Bu nedenle önümüzdeki aylarda ard arda saldırılar gerçekleşebilir. İran böyle bir durumda siber ataklar karşısında çaresiz kalabilir. Peki siz yaşanan tüm bu siber mücadeleler hakkında ne düşünüyorsunuz? Konuyla ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir