İşe alımda eşitlik için Yapay Zeka kullanıyor

yapay zekâ

Vodafone, tüm dünyada işe alımların daha adil bir ortamda gerçekleşmesi amacıyla yapay zekâ destekli yetenek platformu Eightfold ile birlikte çalışıyor. Yeni sistemle, adayların saklı özgeçmişleri Eightfold üzerinden yöneticilere iletilerek, daha eşit şartlarda değerlendirme yapılması sağlanıyor.

Vodafone, işe alımlarda yapay zekâ teknolojisinin gücünden yararlanıyor. Global işgücü teknolojisi platformlarından Eightfold ile işbirliği yapan firma, özgeçmişleri bu platform üzerinden yöneticilerle paylaşarak daha adil bir değerlendirme ortamı oluşmasını sağlıyor. Tüm ülkelerde uygulanan yeni sistemde, adayların ad ve soyadlarının sadece baş harflerinin yer aldığı; önyargıya neden olabilecek yaş, cinsiyet, üniversite gibi bilgilerin bulunmadığı saklı özgeçmişler (blind CV) kullanılıyor. Bu sayede, adayların daha eşit şartlarda, sadece sahip oldukları deneyim ve yetkinliklere göre değerlendirilmesi mümkün oluyor.

 yapay zekâ

Maksimum verimlilik sağlıyor

Dünya genelinde 110 ülkede kullanılan Eightfold, sunduğu yapay zekâ teknolojileriyle şirketlere potansiyel adayların bulunması ve en uygun pozisyona yerleştirilmesi konusunda yardımcı oluyor. Sağladığı üst düzey analiz yeteneğiyle, şirketlerde mevcut çalışanların pozisyonlarına yönelik önerilerde de bulunuyor. Eightfold ile şirketler, her bir çalışanını terfi ya da yeni rol bağlamında yönlendirerek sahip olduğu işgücünden maksimum verim alabiliyor.

Hackerlar bir uyduyu ele geçirmek için yarışıyor