iPhone İçin iOS 17.4.1 Güncellemesi Çıktı

iphone 16 4

Apple iOS 17.4.1 güncellemesiyle birlikte neler değişiyor? Yenilik var mı? İşte detaylar…

Apple, iOS 17.4‘ten kısa süre sonra iOS 17.4.1 güncellemesini paylaştı. Ayrıca iPadOS 17.4.1’le birlikte eski iPhone’lar için de iOS 16.7.7 güncellemelerini yayınladı. Sürüm notlarına göre yeni güncellemeler güvenlik iyileştirmeleri ve hata düzeltmeleri içeriyor. Bunun dışında başka bir şey de yok. Apple hızlı çözüm gerektiren sorunlar olunca küçük ara güncellemeler çıkarıyor. 17.4.1 sürümü de bahsettiğimiz küçük ara güncellemelerden biri. Cupertino’lu şirket muhtemelen yakın zamanda iOS 17.5’i de test etmeye başlayacak. 17.5 betalarının önümüzdeki iki hafta içinde çıkması bekleniyor.

Apple asıl bombayı iOS 18’de patlatacak. Çünkü iOS 18’de yapay zeka özellikleri olacak. Siri ve Mesajlar uygulamasında verilen cevaplar, cümleleri otomatik olarak tamamlama özellikleri oldukça gelişecek. Apple’ın Music servisinden Xcode’a kadar tüm platformlarına yapay zekayı dahil etmek istediği ve bu yüzden araştırmalar yaptığı belirtiliyor.

iOS 17

Sizlerle paylaştığımız başka bir haberde iPhone 16’larda kullanılacak A18 işlemcisinde daha fazla çekirdek içeren gelişmiş Neural Engine’ın olacağından söz etmiştik. Gelişmiş Neural Engine yapay zeka/makine öğrenimi özellikleri için daha yüksek performans sunmayı sağlayacak. iOS 18’deki bazı yapay zeka özelliklerinin iPhone 16 serisi ve A18 işlemcisiyle sınırlı olacağı, eski iPhone’larda yer almayacağı da söyleniyor.

Diğer yandan Mark Gurman’a göre Apple, Gemini’yi iOS 18’in bir parçası haline getirmek ve iPhone’a entegre etmek için Google ile görüşüyor. Gurman bu haberi konu hakkında bilgisi olan kaynaklardan öğrendiğini söylerken, her iki teknoloji devinin anlaşma şartlarına ve markaya karar vermediğini sözlerine ekledi. Aslında her iki şirket de daha tam anlamıyla ortak noktada buluşmuş değil. Gurman daha önce Apple GPT’nin geliştirildiğini ve şirket içinde test edildiğini iddia etmişti. Ancak son rapor Apple’ın yapay zeka teknolojisinde halen istediği düzeye gelmediğini, Cupertino’lu şirketin elindeki yapay zeka araçlarının rakipleri kadar gelişmiş olmadığını ortaya koyuyor. Bu durumda teknoloji devinin başkalarıyla ortaklık yapması en mantıklı seçenek.

Yeni iPad Pro’lar İnce Çerçeveye Sahip Olacak