iPhone 6s Plus’ın pil ömrü Galaxy Note 5’i yakaladı!

iphone 6s plus pili

Apple’ın yeni phablet modeli iPhone 6s Plus, pil tüketimi ve kullanım süresi olarak Samsung’un amiral gemisi modeli Galaxy Note 5’e kafa tutuyor. iPhone 6s Plus’ın pil ömrü ve diğer detayları haberimizde.

iphone-6s-plus-pili

16 Ekim tarihinde Türkiye’de 3499 TL’den satışa çıkacak olan iPhone 6s Plus modeli, pil kullanım ömrüyle şaşırttı. Kullanıcıların yaptığı batarya performans testlerinde iPhone 6s Plus modeli, hem eski modeline göre hem de Galaxy Note 5’e göre çok daha iyi sonuçlar verdi.

Geçtiğimiz yıl duyurulan iPhone 6 Plus modeli pil ömrüyle kullanıcıları sevindirmişti. Yoğun kullanımda bile bir günü rahatlıkla tamamlayan iPhone 6 Plus modelinin içerisinde 2915 mAh kapasiteli bir pil vardı. iPhone 6s Plus modelinde ise bu kapasite 165 mAh azaltıldı ve 2750 mAh kapasiteli bir pil kullanıldı. Kullanıcılar pil ömrü konusunda endişe ederken, yapılan testler bu endişelerin yersiz olduğunu ortaya çıkardı.

iPhone 6s Plus modelin yapılan batarya testinin sonucunda test koşullarında cihaz 9 saat 11 dakikalık bir kullanım süresi sağladı. Bu rakam önceki iPhone 6 Plus modeline göre oldukça iyi. Çünkü aşağıdaki tabloda da görebileceğiniz üzere iPhone 6 Plus modeli 6 saat 32 dakikalık bir kullanım ömrü sağlayabiliyordu.

9 saat 11 dakikalık kullanım ömrü, Samsung Galaxy Note 5 ile birebir aynı. Galaxy Note 5 modelinde 3000 mAh kapasiteli pil kullanılmasına rağmen Apple, 250 mAh daha az kapasiteyle bu rakama ulaşmayı başarmış. Yaşanan bu iyileştirmesinin arkasında Apple’ın yeni A9 işlemcisi yer alıyor.

iphone-6s-plus-note-5-pil-karsilastirmasi

Lumia 830’da Android çalıştırdılar – Video