Ana SayfaAkıllı TelefoniPhone 14'ün şarj hızı Apple'ın söylediğinin üstüne çıkıyor

iPhone 14’ün şarj hızı Apple’ın söylediğinin üstüne çıkıyor

Apple, iPhone 14 modellerinin maksimum şarj hızının 20W olduğunu açıklamış olsa da aslında telefonun şarj hızı bunun üzerine çıkabiliyor.

Bildiğiniz gibi heyecanla beklenen yeni iPhone geçtiğimiz günlerde piyasaya sürüldü. iPhone 14’ün kullanıcılarla buluşmasıyla birlikte, telefonun teknik özelliklerinin gündelik kullanımda nasıl karşılık bulduğu da görülmeye başlandı. Her telefonda olduğu gibi yeni iPhone’da da ilk bakılan özelliklerden biri batarya performansı oldu. iPhone 14’ün bataryasını test eden uzmanlar, yeni iPhone’un şarj hızı hakkında ilginç bir bilgiyi ortaya çıkardı. Yeni iPhone’un şarj hızı Apple’ın söylediğinin üstüne çıkabiliyor.

Bildiğiniz gibi Apple bir süredir iPhoneları yanlarında şarj aletleri olmadan satıyor. Bu yüzden Apple kullanıcıları ellerindeki şarj aletleriyle yeni telefonlarını şarj ediyor ya da bu ilk Apple ürünleriyse şarj aletini ayrıca almak zorunda kalıyor. Genelde kullanıcılar önceden ellerinde olan Apple şarj aletini kullandıkları için yeni iPhone’un şarj hızı kullanıcıdan kullanıcıya değişebiliyor. Ancak Apple tarafından belirlenen maksimum şarj hızı 20W.

Bugün Android telefonlarda şarj hızı 100W’a kadar çıkmış olsa da Apple şarj hızını 20W ile sınırlamaya devam ediyor. iPhoneların batarya ömrünü uzatan bu 20W sınırının aşılamayacağı düşünülüyordu. Ancak iPhone 14’te şarj hızı 20W’ın üzerine çıkabiliyor.

iPhone 14 Pro

20W şarj özelliği olan herhangi bir USB-C şarj aleti 20W hızda şarj edilebilen yeni iPhone’un maksimum şarj hızı ise başka bir ürünün şarj aletiyle elde ediliyor. Chongdiantou tarafından yapılan testler gösterdi ki 12 inçlik MacBook ile birlikte gelen şarj aleti kullanıldığında, 14 Pro Max’in şarj hızı 29W’a kadar çıkıyor. Bu da yeni iPhone’un şarj hızının aslında Apple’ın söylediğinden bile yükseğe çıkabildiğini gösteriyor. Aynı şekilde maksimum hızı 30W olan diğer USB-C tipi şarj aletlerinde de yeni iPhone’un 25-30W arası bir hızda şarj olduğu söyleniyor. Elbette Apple tarafından önerilen şarj hızının üzerine çıkmanın batarya ömrü açısından zararlı olabileceğini unutmamak gerekiyor.

Google kurucusunun uçan taksi şirketi kapanıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting