iPhone 12 Pro için LiDAR tarayıcı sesleri!

iPhone 12 Pro

iPad Pro 2020 ile hayatımıza giren LiDAR tarayıcı ile iPhone 12 Pro modeli de ortaya çıktı. Apple, artırılmış gerçeklikte bu yıl seviye atlayacak.

Apple, geçtiğimiz ay sürpriz bir şekilde iPad Pro 2020 modelini tanıtmış ve bu modelde LiDAR adını verdiği ortam tarayıcısını eklemişti. LiDAR tarayıcı ile birlikte bugün de iPhone 12 Pro modelinin kamera özellikleri belli olmaya başladı. Peki, LiDAR tarayıcı nedir? Ne işe yarar?

LiDAR Tarayıcısı artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisinin daha verimli çalışmasını sağlıyor. Normalde kameralar ile artırılmış gerçeklik nesneleri sadece yüzeye yerleştirilebiliyor ve engeller algılanamıyordu. LiDAR sayesinde ortam taraması yapılıyor ve ortamdaki engeller algılanabiliyor.

Apple’dan iOS 14 için önemli satın alma! Dark Sky artık Apple bünyesinde!

LiDAR sayesinde örneğin AR ile bir nesneyi masaya yerleştirdiğinizde ve elinizi o nesnenin öne koyduğunuzda tarayıcı devreye giriyor ve elinizi algılıyor. Bu sayede nesne elinizin arkasında görünmeye devam ediyor.

AR konusundaki yatırımlarına hız kesmeden devam eden Apple, LiDAR‘ı iPhone modellerine de getirmeyi planlıyor. Bildiğiniz gibi iPhone 11 Pro modelleri ile birlikte üçlü kamera kurulumuna geçiş yapılmıştı. Bir aksilik yaşanmaz ise Eylül ayında tanıtılacak olan iPhone 12 Pro modellerinde de üçlü kamera kurulumuna ek olarak bir de LiDAR tarayıcıya yer verilecek.

iPhone 12 Pro

iPhone’da da artırılmış gerçekliğe seviye atlatmak isteyen Apple, özellikle AR tabanlı mobil oyunlarda ve uygulamalarda büyük kullanım kolaylığı sunacak. Gücünü Apple A14 yonga setinden alacak olan bu modeller, kamera konusunda da iyileştirmeler ile gelecek. Ancak kamera konusundaki fark iPhone XS ile iPhone 11 arasındaki gibi çok olmayacak.

Tim Cook açıkladı! Apple maske üretecek!

Bu yıl coronavirus’ten dolayı kendini rölantiye alacak olan Apple, LiDAR ile sanal gerçekliğin önüne geçecek gibi görünüyor. Kullanması hem daha kolay hem de baş ağrısı yapmayan uygun fiyatlı çözüm olan artırılmış gerçeklik, 2-3 yıl içerisinde VR’ı tahtından edecek gibi görünüyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir