iPhone 11 Pro güvenlik açığı ile karşı karşıya!

iPhone 11 Pro güvenlik açığı

iPhone 11 Pro güvenlik açığı ile gündeme geldi. iPhone 11 Pro sahipleri ne yaparsa yapsın konum servislerini kapatamıyor. İşte detaylar.

Güvenliğe her zaman önem veren Apple, yeni nesil iPhone modellerinde enterasan bir güvenlik açığı ile gündeme geldi. iPhone 11 Pro ve Pro Max modellerinde konum servislerini kapatsanız bile bazı uygulamaların konum servislerini kullandığı ortaya çıktı.

Apple’ın Konum Servisleri ve Gizlilik Politikası’nda “Konum Servisleri açıksa iPhone’unuz, Wi-Fi erişim noktası ve baz istasyonu konumlarının bu kitle kaynaklı veri tabanını büyütmek için yakındaki Wi-Fi erişim noktalarının ve baz istasyonlarının (aygıt tarafından desteklenen yerlerde) coğrafi etiketli konumlarını anonim olarak ve şifrelenmiş bir biçimde düzenli aralıklarla Apple’a gönderecektir.” ifadeleri yer alıyor.

Ancak bu gizlilik politikası yapılan işlemler ile maalesef ki uyuşmuyor. Bazı uygulamalar konum servisleri kapalı olsa bile konum servislerini kullanabiliyor. Apple’ın da itiraf ettiği bu sorun için henüz somut bir adım maalesef ki atılmadı.

Apple önümüzdeki yıl dört faklı iPhone tanıtabilir!

Apple’ın testlerine devam ettiği iOS 13.3 güncellemesi bu sorundan dolayı daha hızlı yayınlanacak gibi görünüyor. Bu tip sorunları kısa süre içerisinde güncellemeler ile çözen Apple, Aralık ayı içerisinde ya iOS 13.3’ü ya da sadece hata düzelmesini barındıran iOS 13.2.4 güncellemesini indirime sunacaktır.

images 9

Bu sorunun sadece iPhone 11 Pro modellerinde yaşanmasının bir açıklaması henüz bulunmuyor. Bazı kesimlerde bu modellerde yer alan U1 çipinde yaşanan bir güvenlik sorunundan dolayı uygulamaların izinsiz konum servislerini kullanabileceğini iddia ediyor. Bakalım Cupertinolu teknoloji devi bu sorunu ne zaman çözecek?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir