iOS 16.4.1 güncellemesi kritik açıkları düzeltirken hataya neden oldu

ios 16

Apple kısa süre önce iOS 16.4.1 güncellemesini yayınladı. Bu güncelleme acil durum koduna sahip önemli kritik açıkları kapatıyor. Fakat 16.4.1 bir tarafı düzeltirken bir tarafı da bozdu. Nasıl mı? İşte detaylar…

Apple destek forumları ve sosyal medyada yazanlara göre bazı kullanıcılar iOS 16.4.1 güncellemesinden sonra CarPlay’de sorunlar yaşamaya başladı. Yazılanlara daha yakından bakarsak yeni güncellemenin yüklenmesinden sonra bağlantı problemi oluşmuş. Şikayetlerde CarPlay’e bağlanılmaması veya bağlantının kopmasından bahsediliyor. CarPlay’de bağlantı sorununun olması ilk değil. Apple’ın bu konuda sicili bozuk. iOS 15.0.2’de de benzer bir durum yaşanmıştı. İşin güzel tarafı Apple sorunun farkında ve iOS 16.5 problemi düzeltiyor. Şu anda 16.5 beta aşamasında ve çıkmasına biraz daha vakit var.

ios 16

Apple, iOS 16.4.1’le birlikte iPadOS 16.4.1 ve macOS 13.3.1 güncellemelerini yayınladı. Üç yeni yazılım paketi, IOSurfaceAccelerator ve WebKit açıklarını düzeltiyor. Bu iki açık zararlı kodların çalışmasına izin veriyor. Söz konusu kritik problemler Google’ın Tehdit Analiz Grubu ve Uluslararası Af Örgütü’nün güvenlik laboratuvarı tarafından tespit edildi.

iOS 17 hazırlıkları devam ediyor

Teknoloji devi, iOS 17’yi geliştirmeye devam ediyor. Yeni bir iddiaya göre iOS 17’le birlikte iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ın fişi çekilecek ve yazılım desteği son bulacak. Diğer yandan iPadOS 17’le birlikte birinci nesil 9.7 inç’lik ve 12.9 inç’lik iPad Pro’lar ve beşinci nesil iPad’in de yazılım desteği kesilecek. Söz konusu cihazların 2015 Kasım ile 2017 Kasım tarihleri arasında piyasaya sürüldüğünü de not edelim. Eğer söylenti doğruysa iOS 17 ve iPadOS 17, A11 Bionic çip veya daha eski işlemcilerle çalışan birçok cihazla uyumlu değil.

Apple geçtiğimiz günlerde WWDC 2023’ü resmen duyurdu. 5 – 9 tarihleri arasında düzenlenecek olan etkinlikte, iOS 17, iPadOS 17, macOS 14, watchOS 10 ve tvOS 17’yi göreceğiz. WWDC’de ayrıca şirketin karma gerçeklik gözlüğü ve gözlüğün işletim sistemi xrOS’nin de açıklanması bekleniyor.

Samsung Galaxy S24 serisinin kamera özellikleri ortaya çıktı

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir