iOS 13 kullanım oranı Apple’ın yüzünü güldürüyor

iOS 13.3 Beta 3

Güncel iOS 13 kullanım oranı açıklandı. Apple, görünüşe göre yeni sürümünü tüm kullanıcılarına sevdirmeyi başarmış. İşte detaylar.

Cupertinolu teknoloji devi geçtiğimiz Ekim ayında iOS 13 güncellemesini yayınlamıştı. iPhone SE’den iPhone 11 Pro’ya kadar tüm modellerine bu güncellemeyi sunan Apple, görünüşe göre bu sürümü kabul ettirmeyi fazlasıyla başarmış.

iOS 13 kullanım oranı Apple’ı tatmin edecek!

App Store’dan alınan bilgilere göre; 27 Ocak 2020 tarihi itibariyle iPhone kullanıcılarının yüzde 77’si iOS 13’e geçiş yapmış. Yüzde 17’lik bölüm ise iOS 12 kullanıyor. iOS 12’nin kullanım oranı muhtemelen iOS 13 almayan iPhone 6 kullanıcılarından kaynaklanıyor. Diğer iOS sürümlerinin kullanım oranı ise yüzde 6’ya kadar gerilemiş durumda.

iOS 13 kullanım oranı

Bildiğiniz gibi Apple iPad’in işletim sistemini iPadOS ile yenilemişti. iPadOS 13 ise yüzde 57’lik bir kullanım oranına sahip. iPadOS 13 almayan modellerin fazla olması, iPad üzerinde iOS 12 kullanım oranının yüzde 27’ye kadar çıkmasına neden oluyor. Daha eski iOS sürümü kullananlar ise yüzde 16’lık bir dilimi oluşturuyor.

iPhone 12 Pro için heyecanlandıran konsept

iPadOS’in iOS gibi kullanım oranlarında fark yaratması 2-3 yılı bulacak gibi görünüyor. Bilgisayarları bitireceği söylenen iPadOS’in önümüzdeki yıllarda güncel kullanım oranlarında yüzde 70 barajını kolayca aşacağını düşünüyoruz.

iOS 13.3.1 güncellemesi yayınlandı!

Android cephesinden ise henüz bir bilgi gelmedi. Ancak en güncel Android sürümü olan Android 10’un yüzde 10 seviyesinde kullanım oranına sahip olduğunu tahmin ediyoruz. Android’in kullanım oranlarında iOS’in gerisinde kalmasının sebebini Google değil, 3. parti telefon üreticileri olarak gösterebiliriz.