Intel, devasa bir çip üretim tesisi kuruyor

Intel, devasa bir çip üretim tesisi kuruyor

Intel şirketinin CEO’su Pat Gelsinger “gezegendeki en büyük silikon üretim yeri” olmayı hedefliyor. Şirket, Ohio’da devasa bir yarı iletken tesisi kurma planlarını Time’a açıkladı. İşte detaylar.

Intel, Columbus, Ohio’nun eteklerinde bulunan New Albany’de 1000 dönümlük bir arazide siteyi inşa etmek için 20 milyar dolar harcıyor. Intel ilk planları arasında 3.000 kişiyi istihdam edecek iki yarı iletken üretim tesisi (veya fabrika) inşa etmeyi planlıyor. Sitedeki inşaatın bu yıl başlaması planlanıyor ve Intel, fabrikaların 2025 yılına kadar faaliyete geçmesini bekliyor.

Intel, devasa bir çip üretim tesisi kuruyor

2021’in sonlarında bir Bloomberg raporu, Beyaz Saray’ın Intel’i Çin’de çip üretimini artırmaktan “güçlü bir şekilde caydırdığını” iddia etmişti. Yönetim, devam eden küresel kıtlığı gidermek için şirketleri ABD’de çip üretmeye zorluyor. Buna karşılık şirketler, yarı iletken araştırma ve üretimini finanse etmek için başkana lobi yapıyorlar. Bununla birlikte, yeni tesislerin inşa edilmesi yıllar aldığından, bunun gibi projelerin yakın zamanda tedarik zinciri eksikliklerinin giderilmesine yardımcı olamayacağını belirtmekte fayda var. Intel, tesis için ABD’de 38 farklı siteye baktığını, ancak sonunda kullanabileceği tüm alan nedeniyle Ohio’yu seçtiğini söyledi. Şirket o bölgede yaşayan sakinleri yerinden edebileceği yerlerde fabrika inşa etmek istemiyor. Fabrikalar tamamlandığında, şirket bunları IntelFoundry Services altındaki müşteriler için hem kendi yongalarını hem de yongalarını üretmek için kullanacak. Şirket, Mart 2021’de Arizona’da Intel’e de 20 milyar dolara mal olacak iki fabrika inşa ettiğini açıklamıştı.

Remix özelliğini tüm videolar için kullanıma açıyor

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir