Intel, 2016 İkinci Çeyrek Mali Durumunu Açıkladı!

intelll

Dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinden Intel, 2016 yılının ikinci çeyreğine dair maddi raporları kamuoyu ile paylaştı.

Dünyanın açık ara bir numaralı işlemci üreticisi Intel, sabah saatlerinde gerçekleştirdiği kamuoyu bildirisiyle, yılın ikinci çeyreğinde 13.55 milyar dolarlık hisse senedi satımı gerçekleştiğini duyurdu.

Intel, söz konusu tabloda en çok data merkezi operasyonlarında kar elde etti. Data Merkezi (Cloud Computing) alanında, 4 milyar dolarlık bir gelir söz konusu. Bu da önceki yıla göre yüzde 5’lik bir artışa işaret ediyor.

Intel

Amerikalı şirketin 2016 ikinci çeyrek net karı ise 3.2 milyar dolar. 2015’de bu rakam 3.3 milyar dolardı. Yani çok az da olsa bir düşüş söz konusu.

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Brian Krzanich, “PC dünyasında daima hazır ve nazırız. Kullanıcıların isteklerini anında karşılamaya çalışıyoruz. Ancak artık sadece PC pazarına bel bağlamıyoruz. Özellikle veri merkezi temelli uygulamalara ciddi yatırımlar yapıyoruz. Bu eylemlerimiz, kısa süre içinde meyvesini verecektir.” açıklamasında bulundu.

Yine de şirket açısında her şey güllük gülistanlık değil: Birkaç ay önce 14.000 çalışanın firmayla ilişiği kesilmişti. Sözcüler, bunu “Ekonomik Zorunluluk” olarak adlandırmıştı.

Mercedes E, Liderliğini Geri Almaya Geliyor!