Instagram kurucuları ekibi tekrar topluyor

instagram kurucuları

Covid19 pandemisi, Instagram’ın efsanevi kurucularını tekrar bir araya getirecek gibi görünüyor.

Küçük bir fotoğraf-video paylaşım uygulaması yazdıktan sonra Zuckerberg’ün dikkatini çekince bir anda milyarlarca dolara sahip olan Instagram kurucuları ekibi tekrar topluyor. Bu defa amaç, coronavirüse karşı etkili bir mobil uygulama yapmak.

Instagram kurucuları hastalığın seyrini takip ediyor

Kevin Systrom ve Mike Krieger, Instagram isimli mobil uygulamayı geliştirirken, milyarder olacaklarını tahmin etmiyorlardı. İki geliştirici artık sadece milyarder değiller, dünyayı değiştiren, sosyal hayatı, reklamcılığı, interneti dönüştüren bir uygulamayı hayata geçirmiş iki insan olarak tanınıyorlar.

İki arkadaş şimdi Coronavirüs hakkında hem yararlı bilgiler verecek hem de insanların hayatını kolaylaştıracak bir uygulama tasarladılar.

Yapay zeka Coronavirüs aşısını hızlandırabilir mi?

Pandemi sırasında evlerine kapanmak zorunda olan insanlar, hastalığın gidişatı konusunda bilgi verecek olan uygulama, hastalığın yayılma oranını anı anına hesaplayacak. Rt, yani yayılma oranı, 1’in üzerinde olan ABD eyaletlerinde hasta sayısı büyürken, Rt değeri 1’in altına düşen eyaletlerin hastalığı yenmeye başladığı anlaşılacak.

Analizler şimdilik sadece ABD’deki eyaletleri kapsıyor ancak kullanıcılardan talep gelmesi halinde uygulamanın dünya verilerini de yansıtması mümkün görünüyor.

Rt.live sitesinden de canlı yayınlanan analizler, Instagram kadar popüler olmayabilir. Fakat Instagram’ı yaratan iki arkadaşın yeniden bir araya gelmesi, gelecekte başka projeleri de hayata geçirebilmeleri ihtimalini doğurdu. Acaba, Instagram gibi popüler ve etkileyici yeni bir uygulamayla daha karşılaşabilir miyiz? Bu sorunun cevabını zaman gösterecek.

instagram kurucuları


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir