İkinci el otomobil fiyatları saçma seviyelere ulaştı

Araç kiralama hizmetleri

2023 yılına girmemizle birlikte otomobil fiyatlarında da absürt artışlar gerçekleşti. Asgari ücrete yapılan yüzde 50’lik zam sonrasında, ikinci el otomobil fiyatlarının önemli ölçüde arttığı gözlemlendi. İşte konunun detayları.

İkinci el otomobil fiyatları saçma seviyelere ulaştı. Geçtiğimiz yıl malum sıkıntılardan ötürü hem sıfır, hem de ikinci el otomobil fiyatları artmıştı. İşin garip yanı ise üreticilerin liste fiyatından sıfır otomobil almak neredeyse imkansız bir hale gelmişti.

Toyota elektrikli otomobil

Galericiler ve al-satçı olarak tabir ettiğimiz kitle sıfır otomobilleri liste fiyatlarından toplayarak 20.000 – 30.000 TL üzerine satıyordu. Nitekim bu durum 2023’te de devam ediyor.

İkinci el otomobilde soygun devam ediyor!

Malum pandemi sürecinde otomobil üretimi iyiden iyiye düşmüştü. Hal böyle olunca Türkiye’ye gelen sıfır otomobiller de al-satçı ve galericiler tarafından toplandı. Bu durumun üretim bandının eskiye dönmesiyle ortadan kalkacağı düşünülmüştü.

İkinci el otomobil fiyatlarında düşüş yaşanmayacak

Üretim bandı normale dönmeye başlasa da ucuz otomobillere olan ilgi devam ediyor. Bu duruma son örnek ise Peugeot’un yeni 208 modeli. Bu modelin ülkemiz şartlarına nazaran uygun bir fiyatla satışa sunulması, dikkatleri 208’in üzerine çekti.

Ford elektrikli otomobil

Kısa bir süre önce Türkiye’ye gelen 208’ler daha gelmeden tükendi. Nitekim bayide otomobiller tükenince bazı 2. el sitelerinde 20.00030.000 TL üzeri fiyatlara satılmaya başladı. Aslında bu tarz fırsatçılara aman vermemek için bu otomobillerden uzak durmak gerekiyor.

Elbette yine de tercih kullanıcıların. İşin ilginç yanı ise otomobili alanların da genelde binmek için değil, satmak için alıyor oluşları.

Avatar The Way of Water, 2 milyar dolara doğru gidiyor


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir