Ana Sayfa Donanım IBM kuantum bilgisayarlarda devrim yaratacak: İşte o yeni teknoloji

IBM kuantum bilgisayarlarda devrim yaratacak: İşte o yeni teknoloji

Dünyanın en büyük şirketlerinden bir tanesi olarak bilinen IBM, kuantum bilgisayarlarda hız faktörünü artıracak. Hadi gelin konuyla alakalı bütün detaylara birlikte bakalım.

Sektördeki büyük açık nedeniyle IBM, kuantum bilgisayarlarda güçlü değişiklikler yapmayı planlıyor. Yaklaşık olarak 2 yıl içerisinde yapay zeka ve karmaşık ekonomik hesaplamalar için bu bilgisayarlardan yararlanılacak. Birçok kişi, daha şimdiden bunların piyasaya sürülmesini bekliyor.

IBM tarafından geliştirilecek olan bu bilgisayarlarda bütün donanımlar yer alacak. Öyle ki şirket bu donanımların ve açık kaynak kodlu yazılımın mevcut hızı en az 100 kat artırmasını hedefliyor. Eğer böyle bir şey gerçekleşirse ortaya adeta bir canavar çıkacak.

Kuantum bilgisayarlar hayatı çok kolaylaştıracak

Araştırmacılar tarafından yapılan çalışmalar ile birlikte, bu bilgisayarların ilk etapta devasa projeler için kullanılması sağlanacak. Böylece ilk etapta ne tür tepkilerin ortaya çıkabileceği görülecek. Hemen ardından kademe kademe bu bilgisayarlar herkese ulaşacak.

IBM kuantum bilgisayarlarda
Kuantum bilgisayarlar mevcut bilgisayarların yapmakta zorlandığı neredeyse her şeyi saatler içerisinde gerçekleştirecek. Mesela standart bir bilgisayarda aylarca sürecek bir sağlık araştırması kuantum bilgisayarlar ile sadece bir saatte gerçekleştirilebilecek. İşin bu açısından bakıldığında adeta mucize boyutunda diyebiliriz.

Muhtemelen ilerleyen dönemlerde bu bilgisayarlar, evlerimizde kullandığımız cihazlar haline gelecek. Böylece evimizde bile uzun sürecek işlemleri dakikalar içerisinde halletmek mümkün olacak. Standart bilgisayarların oldukça zorlanacağı görevlerde bu cihazlar çok büyük yarar sağlayacak.

Samsung Display, dizüstü bilgisayarlar için 90Hz OLED ekran üretiyor

Peki siz kuantum bilgisayarlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi aktarabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting