Ana SayfaGenelHuawei mobili bıraktı PC pazarına yükleniyor

Huawei mobili bıraktı PC pazarına yükleniyor

Çin’in teknoloji devi Huawei mobil kanatta uygulanan ambargoların ardından rotasını PC pazarına doğru kaydırdı. İşte konuya ilişkin tüm detaylar.

Akıllı telefon pazarındaki güçlü isimlerden biri olan Huawei yaklaşık olarak 2 senedir zor günler geçiriyor. Özellikle 2020 ile birlikte mobil pazarda ağır yara alan Çinli üretici, hem Avrupa, hem de Asya pazarında müşteri kitlesinin önemli bir bölümünü kaybetti.

Huawei telefonlarından Google servislerinin çıkartılması bu cihazlara olan ilgiyi büyük oranda düşürdü. Sonuç olarak Çinli şirket önce global pazarda ardından da kendi ülkesinde büyük kan kaybına uğradı.

Fakat Huawei bu süreçte dizüstü bilgisayar bölümüne önemli yatırımlar yaparak pazar payını hatırı sayılır derecede yükseltmeyi başardı.

Huawei mobili bıraktı PC pazarına yükleniyor

Kendisine has bir tasarım çizgisi tutturan Çinli şirket, Türkiye de dahil pek çok pazarda önemli bir müşteri kitlesine erişmeyi başardı.

Notebook tarafında fiyat performans ürünleriyle ön plana çıkan Huawei model yelpazesini de hızlı bir şekilde genişletti. Nitekim genişletmeye de devam ediyor.

Elbette buradan Huawei tamamen mobil pazardan vazgeçti anlamı çıkması. Lakin son dönemde Çinli üreticinin model sayısını önemli oranda azalttığını görüyoruz. 2021’in ortalarına yaklaşmamıza rağmen daha P50 bile tanıtılmış değil.

Eğer Huawei’nin HarmonyOS hamlesi de tutmazsa Çinli üretici için işler kızışabilir. Tabi ki yine de bekleyip göreceğiz. Sonuçta Huawei güçlü bir isim.

Qualcomm için tehlike çanları çalıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting