Huami Huangshan 2 yonga seti tanıtıldı!

Huami Huangshan 2

Huami, giyilebilir cihazları için kendi geliştirdiği bir işlemci olan Huangshan 2 işlemciyi tanıttı. Huami’yi Mi Band serisinden biliyoruz.

Huami’yi Amazfit akıllı bilekliklerin üreticisi olarak tanıyoruz. Ayrıca Xiaomi için Mi Band bileklikleri üretiyor. Huangshan 2 yonga seti, Huami’nin kendi geliştirdiği çipin ilk neslinden yaklaşık iki yıl sonra geliyor. İşlemci, şirketin yaklaşmakta olan akıllı giyilebilir cihazlarına güç sağlayacak ve şirketin çip araştırma ve geliştirme departmanı tarafından güncellenecek. Huami’ye göre, bu süreç kolay bir dönem değildi ve bugüne kadar sadece birkaç yerli şirket kendi geliştirdiği işlemcilerini seri üretimini gerçekleştirdi.

Huangshan 2 yonga setinde RISC-V komut setine göre geliştirilen yeni bir mimari bulunuyor. Yeni yonga seti daha düşük güç tüketimi sunuyor. Bununla birlikte yapılan testlerde giyilebilir aygıtlar için özel olarak oluşturulmuş bilgi işlem işlevleriyle öncekinden daha yüksek verimlilik elde etmeyi başardı. Yeni işlemci ilkine göre 7 kat daha iyi atriyal fibrilasyon tanıma oranını sahip. Nedir bu ? Akıllı bilekliklerde bulunan kalp atış hızı verilerini doğru daha doğru ve tutarlı ölçebiliyor. Ayrıca yeni işlemci güç tüketimi konusunda desteklediği Always On özelliği sayesinde önemli iyileştirmeler sunuyor.

Huami Huangshan 2 1

Ana işlemciye ek olarak yeni geliştirilen C2 yardımcı işlemci ana işlemci uyku modundayken devreye giriyor. Yapılan deneyler sistemin bu şekilde çalışmasının güç tüketimini %50 azalttığını gösteriyor. Huangshan yonga seti seri üretime geçirildi ve bir çok akıllı bileklikte kullanıldı. Huangshan 2 yonga setinin 2020 yılının sonçeyreğinde seri üretime geçmesi bekleniyor. 2021 yılında da kullanılmaya başlanacak. Belki de yeni nesil Mi Band bileklikte Huami’nin geliştirdiği işlemci kullanılacak.