Hırsızlar Sony Telefonları Çalamayacak!

xxl Xperia Press 01 970 80

Akıllı telefonların fiyatları artıyor ve bu cihazlar her geçen gün en önemli aksesuarımız haline dönüşürken onları nasıl koruyacağımız da ciddi anlamda bir önem taşıyor.

Akıllı telefonlarımızın parmak izi okuma sensörleri sayesinde oldukça iyi korunduğunu düşünüyor olabilirsiniz ama gerçekte durum böyle değil. Şahsımda dahil olmak üzere birçok kişinin “kilitli” sandığınız telefonlara özel ROM‘lar yükleyerek tekrar çalıştırabildiğini hatta yine farklı yollarla telefonunuzda bulunan belge resim vs dosyalara da ulaşabildiğni hatırlatalım.

Sony ise yeni nesil telefonlarında (Sony Xperia Z3 +, Sony Xperia Tablet Z4, Sony Xperia C4 ve Sony Xperia M4 AquaMy Xperia Theft Protection yani Xperia Hırsız Koruması adı altında bir güvenlik paketine geçiş yaptı.

sony mobile

Aslında bu güvenlik paketi pekte bilmediğimiz bir yöntem değil. Lakin iOS’ta ki “iPhone’umu bul” ile aynı doğrultuda çalışıyor ve dışarından bootloader kilidinin kırılmasının önüne geçiyor.

Böylece telefon çalınsa bile dışarıdan müdahale oldukça zorlaşıyor. Evet imkansız hale geliyor diyemiyoruz lakin bu yazılım işi ve yazılım işinde her şey olabilir…

Telefonunuzda bulunan dosyalarınızı bulut servislerine yedeklemenizi sizlere öneriyoruz. Sony’nin Hırsız Koruma Modu oldukça önemli bir adım ama telefonunuzda ki resimler ve bilgiler sizin için önemliyse burada kendinizi birkaç kez güvenceye almalısınız. Artan telefon çalmalarının önüne IMEI değiştirme yöntemlerinin neredeyse imkansız hale getirilmesiyle önüne geçilmeye çalışılmıştı ama modemi yonga setinden ayırmak ve IMEI klasörünü 128bit SSL ile korumakta yazılımcıları durdurabilmiş değil; lakin adamlar her şeyi en baştan yapmayı göze alıyorlar…

Peki siz telefonunuzu nasıl koruyorsunuz?

Türkiye 5G İçin Anten Üretecek!