Ana SayfaGenelHacklenen Tesla Model S Plaid hız rekoru kırdı

Hacklenen Tesla Model S Plaid hız rekoru kırdı

Kanada’da bir sürücü, Tesla Model S Plaid’i hackleyerek aracın resmi olarak açıklanan hızından çok daha hızlı gitmesini sağladı.

Tesla’nın geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen otomobili Model S Plaid’in ulaşabileceği en yüksek hız 175 mph, yani yaklaşık 280 kilometre olarak açıklanmıştı. Nitekim aracın yazılımı da bu hızın üzerine çıkılmasını önlüyordu. Ancak bu hafta yapılan bir test, aslında aracın bundan çok daha yüksek hızlara çıkabilecek kapasiteye sahip olduğunu gösterdi.

Guillaume André adlı bir sürücü, Kanada’nın Québec bölgesindeki Trois-Rivières havalimanında bir Tesla Model S Plaid’in şoför koltuğuna oturduğu ve hız ibresi 348 kilometreyi gösterene kadar ayağını gaz pedalinden çekmedi. Böylece Model S Plaid adına yeni bir hız rekoruna imza atmış oldu. Üstelik Model S Plaid’in resmi olarak açıklanandan çok daha hızlı gidebildiğini göstermiş oldu. Ancak tabii bunu yapabilmesi için şirket tarafından koyulan sınırlamaları aşmak için aracın yazılımını hacklemesi gerekti.

Tesla çip krizi

Peki Guillaume André, Model S Plaid’in yazılımını hacklemeyi nasıl başardı? André bunu başarabildi çünkü Tesla otomobillerindeki yazılımları hackleme etrafına koca bir iş kurmuş durumda. André’nin CEO’su olduğu Ingenext adlı şirket, Quebec bölgesinde faaliyet gösteriyor ve Tesla araçlarında yazılımla kilitlenmiş olan özelliklerin kullanılmasını sağlayan parçalar, aletler ve modüller satıyor. Bu araçlardan biri de Model S Plaid’deki hız limitini ortadan kaldıran sistem. André aslında bu hız rekorunu kırarak kendi ürünlerinin reklamını yapmış oldu. Guillaume André’in Model S Plaid’in hız rekorunu kırma anını aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Nothing Phone 1’in Avrupa fiyatı belli oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting