Google’a Drone için NASA yardımı

Drone

Teknoloji devleri tarafından internette erişim sıkıntısı yaşanan yerlere internet sağlamak için geliştirilen Drone’lere  ABD’de sınırlamalar getirildi.

Ücretsiz internet erişimlerine ABD tarafından sınırlamalar getirildi.Sınırlamalar getirilmesine herhangi bir anlam veremeyen teknoloji devleri farklı çözümler ile ücretsiz internet hizmetini sunabilmek için farklı çözüm yöntemleri geliştiriyor.Bunlardan bir tanesi ise Google‘ın NASA ile anlaşmaya gitmesi oldu.Anlaşma sonucunda bu sınırlamalara takılmadan aralıksız uçuşunu gerçekleştirebilecek.

drone-nasa-robot-google

ABD havacılık dairesi,uçuşa kalkan Drone’ları gece için yasaklaması ve drone’un kullanıcının belirli bir menzil sınırlaması getirmesi gibi kuralları teknoloji devlerinin yeni önlemler almasına neden oldu.NASA ile anlaşmaya giden Google mevcut yeni yöntem ile beraber sivil dronelar için oluşturulan yasaya uyma zorunluluğunda kurtulmuş oldu.NASA, ticari bir operasyon olmamak kaydıyla, dilediği uçan aleti, özel araziler üzerinde serbestçe test etme hakkına sahip. Google da şimdi bu haktan yararlanması için ürettiği Drone’ları NASA’ya teslim ederek, Drone  uçuş testlerini NASA’nın aralıksız olarak uçuş yapabilmesini sağlayacak.