Google Match arasında anlaşma sağlandı

Tinder uygulamasının yükseliş

The Wall Street Journal’ın haberine göre, Google, Tinder, Hinge ve OkCupid’in arkasındaki flört uygulaması sağlayıcısı Match Group ile alternatif ödeme sistemleri sunarken uygulamalarının Google Play Store’da kalmasına izin verecek geçici bir anlaşmaya vardı.

Google Match arasında anlaşma sağlandı. Bu ayın başlarında Match Group, uygulama geliştiricilerinin Google’ın faturalandırma sistemini kullanmasını zorunlu kılarak ve ardından herhangi bir uygulama içi satın almada %30’a varan indirimler alarak şirketin “uygulamaları dağıtma pazarını yasa dışı bir şekilde tekelleştirdiğini” iddia ederek Google’a karşı bir şikayette bulundu. Match Group daha sonra Google’a karşı geçici bir yasaklama emri istedi, ancak Google’ın bazı tavizler vermesinin ardından talebini cuma günü geri çekti.

Google Match

Google’ın Match Group’un uygulamalarını üçüncü taraf ödeme sistemlerini kullandığı için Play Store’dan engellemeyeceği veya kaldırmayacağına dair verdiği söze ek olarak, Google, Match Group için önemli olan “ek faturalandırma sistemi özellikleri” oluşturmak için “iyi niyetli” bir çaba göstermelidir.” Match, Google’ın faturalandırma sistemini uygulamalarında bir seçenek olarak sunmaya yönelik çalışmayı da kabul etti.

Google Match arasında anlaşma sağlandı

Match, faturalandırma sisteminin dışında gerçekleşen ödemeler için Google’a komisyon ödemek yerine, resmi bir anlaşmaya varılana kadar 40 milyon dolarlık bir emanet fonu oluşturdu ve Google’ın 1 Temmuz’da başlaması gereken tüm ücretleri takip etmesi gerekiyor. Her iki şirket de Nisan 2023’te yargılanacak. Google, bu arada Geliştirici Dağıtım Sözleşmesini ihlal ettiği iddiasıyla Match‘e karşı dava açmayı planladığını söyledi.

Google Match

Tıpkı Match gibi, Epic Games‘in sahip olduğu Bandcamp da Google’a karşı yasal bir savaşta yer alıyor. Geçen ay Epic, Google’ın kendi faturalandırma sistemini kullandığı için müzik mağazasını uygulama mağazasından kaldırmasını önlemek için bir ihtiyati tedbir davası açtı.

Google Match

Cuma günü, Bandcamp, Google ile yapılan ve Bandcamp‘ın kendi ödeme sistemini kullanırken Google Play Store’da kalmasına izin veren bir Match’e benzer bir anlaşmaya vardığını duyurdu. Müzik platformu, Epic’in Google’a karşı daha geniş antitröst davası ilerleyene kadar Android’de yapılan satın almalardan elde ettiği gelirin yüzde 10’unu bir emanet fonuna aktaracağını söyledi. Epic, şirketin Fortnite’ı alternatif bir faturalandırma sistemi kullandığı için App Store’dan kaldırmasının ardından 2020’de Apple’a karşı benzer bir dava açmıştı – nihai karar gerçek bir kazanan belirlemedi.

The Last of Us, PlayStation 5’e ne zaman gelecek?