Google Maps hırsızlık aracı oldu

google maps

Tayland’ın Khon Kaen şehrinde bir hırsız Google Maps’i kullanarak önce lüks evleri tespit edip soyuyordu.

Polislerin teknolojik hırsız adını verdikleri 22 yaşındaki Thotsawat Lert-arayakul, standart hırsızlardan farklı olarak Google’ın harita uygulamalarında sunduğu; “Sokak Görünümü” (Street View) özelliğini kullanarak hem lüks site ve evleri tespit ediyor hem de eve nereden nasıl gireceğini yine program sayesinde planlıyordu.

Şu ana kadar çaldığı motosiklet, cep telefonu, altın ve pırlanta takılar dâhil toplam 140 eşyanın toplam değerinin 100 bin doların üzerinde olduğu belirtildi.

Tayland polisi güvenlik kamera kayıtları ve ayak izleri sayesinde gelen şikâyetlerin aynı hırsızda birleştiğini belirledi ve hırsızın peşine düştü.

google maps

Teknolojik hırsız Lert-arayakul yakalandıktan sonra suçunu itiraf etti ve Mart ayında evleri tespit edip tatile çıkmalarının ardından soygunları gerçekleştirdiğini söyledi.

Tayland’daki tropikal iklim sebebiyle yaz tatili Mart ayında başlamaktadır ve okullar tekrardan Haziran aylarında eğitime açılır. Teknolojik aletlerden hangisi bir dahaki sefere hırsızlık aracı olacak? Bekleyip göreceğiz.

iPad Air 3 bu seneyi es geçecek