Galaxy S6 Edge+ ve Galaxy Note 5 ile ne değişti?

samsung galaxy s6 edge plus 7

#İŞBİRLİĞİ

Samsung yeni nesil telefonlarını dün yaptığı bir lansmanla tanıttı. Peki yeni nesil Galaxy S6 Edge+ ve Galaxy Note 5 beklentileri karşıladı mı?

Samsung her yıl IFA öncesi yaptığı lansmanla yeni nesil Galaxy Note serisi telefonunu tanıtıyordu. Bu yıl ise iPhone 6S Plus ile aynı dönemde tanıtım yapmak istemeyen Samsung’un rakibinden 40 gün önce yeni nesil telefonunu tanıttığını görüyoruz.

Samsung için her lansmanda 2 ürün tanıtmak adet haline gelmeye başladı. Zira Galaxy Note 3 ile Galaxy Gear akıllı saati tanıtan firma Galaxy S6 ile birlikte Galaxy S6 Edge, Galaxy Note 5 ile de Galaxy S6 Edge 6+‘ı tanıttı.

1439333126_1438400255note-5-s6-edge-plus-leaked-renders

Dilerseniz öncelikle her iki telefonun teknik özelliklerini kısaca belirtelim.

Ekran Alıntısı

 

Gördüğünüz gibi her iki telefonun da teknik özellik bakımından Galaxy S6‘dan pekte farklı bir tarafı yok. Artan ekran boyutu noktasında düşen ppi değeri ve 4 GB  sistem belleği yeni nesil telefonların en önemli özellikleri. Kamera ve yonga seti tarafındaysa tam bir hayal kırıklığı yaşanıyor. Dilerseniz telefonların bize neler getirdiğine yakından bakalım…

Ekran:

Galaxy S6 Edge+ ve Galaxy Note 5’in 5,7 inç 2K yani 2560×1440 piksel ekran çözünürlüğüne sahipler. Artan ekran boyutu ppi değerinin düşmesine sebep olsa da bu ekran boyutunda 518 ppi değere ulaşmakta sanırız Samsung’un sihiri! Bu noktada rakiplerinin önünde yer alan Samsung’un AMOLED ekran konusunda büyük bir yol aldığını söyleyebiliriz.

samsung-galaxy-s6-edge-plus-5

Kamera:

Samsung’un takılı kaldığı IMX240RS sensörü halen güncelliğini korusa da Sony tarafından geliştirilen ve Oppo’nun kullanmaya başladığı IMX 278 kamera sensörünün oldukça iyi işler yapacağını tahmin ediyorduk. Belki de Samsung bu noktada düşük megapiksel ile algıyı değiştirmek istememiş olabilir; zira yeni nesil IMX278 kamera sensörünün 13 megapiksel olduğunun da altını çizelim.

samsung-galaxy-s6-edge-plus-7

İşlemci:

İşlemci tarafındaysa Samsung’un ilk kez böyle bir karar verdiğini görüyoruz. Samsung her yıl piyasaya sunduğu Note serisi telefonlarında Galaxy S serisi telefonlarda kullanılandan daha iyi ve daha yeni bir işlemciyi pazara sunuyordu. Bu gün ise Samsung’un yola Samsung Galaxy S6’da kullanılan Exynos 7420 ile devam etmesi telefonların performanslarının Snapdragon 820 ve Apple’ın A9 çipseti karşısında nasıl bir konuma sokacak bunu birlikte göreceğiz.

samsung-galaxy-note5-7

Pil:

Pil tarafındaysa büyük bir soru işareti bizi bekliyor. Bunun en büyük sebebi ise bu ekran boyutunda ve bu donanımda bir telefonda sadece 3000 mAh pil gücü kullanılması. LG, bu telefonlardan daha düşük donanıma sahip bir telefonda 3000 mAh pil gücü kullandı ve bundan bile kullanıcıların şikayetçi olduğunu üzülerek görmekteyiz. Bu donanımda 3000 mAh pil gücünün tam günü tamamlamayacağı üzerine bahse bile girebiliriz.

samsung-galaxy-note5-6

Tasarım:

Galaxy S6 Edge+ için daha büyük bir Galaxy S6 Edge ve Galaxy Note 5‘in tasarımı içinde kalemi olan daha büyük ekranlı Galaxy S6 diyebiliriz. Zira telefonların tasarımları birbirlerine çok benziyor. Galaxy S6 ve ;Galaxy S6 Edge’nin tasarımları zaten çok güzeldi Samsung bu noktada kullanıcının beklentisini ve beğenisini bir adım öteye taşıyor. Her iki telefonunda tasarım anlamında oldukça agresif ve iyi göründüğünü belirtelim.

İşletim Sistemi:

Android ekosisteminde en önemli sorun güncel Android sürümünü kullanabilmek. Galaxy S6 Edge+ ve Galaxy Note 5 bu bağlamda en son Android sürümü olan 5.1.1 ile kutudan çıkıyor. Android M güncellemesini ise ilk alacak telefonlardan olacağını öngörmek büyücülük olmayacaktır.

Bakalım Galaxy S6 Edge+ ve Galaxy Note 5 beklenen ilgiyi görebilecek mi?