Futbol maçını drone ile sabote ettiler


Avrupa’da drone ile trolleme girişimlerine engel olunamıyor. Şimdi de bir futbol maçını drone ile sabote edip maçı 15 dakika durdurdular.

Bugün futbol maçını drone ile bastılar, peki yarın?

Lüxemburg’ta oynana Avrupa Ligi, F91 Dudelange ve FK Qarabag maçı esnasında sahaya giren bir drone yüzünden maç durmak zorunda kaldı.

Altında turuncu bri bayrak taşıyan drone sahada oyuncuları taciz ederek uçarken, görevliler drone’un sahibini bulamadı. Stadyum dışında bir araçtan yönetildiği düşünülen drone’u oyuncular 15 dakika sonra topla vurarak düşürmeyi başardılar.

Ancak bu olay, drone’lar ile terörist bir saldırı yapmanın ne kadar kolay olabileceğini de göstererek güvenlik endişelerini tekrar gündeme taşıdı. Dünya çapında seyredilen bir maçın içine gönderilecek çok sayıda drone ile bomba patlatmak veya “silahlandırılmış” dronle ile oyunculara ve seyircilere saldırma senaryosu, uzun zamandır güvenlik kurumların “kabus senaryosu” içinde yer alıyor.

Daha önce de bir düşünce kuruluşu, özellikle yapay zekalı drone’lar ile yapılacak terörist saldırılar konusunda uyarmak için bir animasyon hazırlamıştı. O animasyonu aşağıda izleyebilirsiniz.

Spotify ve Apple arasındaki rekabet kızışıyor


YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin