Filmlerdeki hackerlar gerçeği yansıtıyor mu?

Matrix serisi siber güvenliği

Filmlerdeki hackerlar hepimizin en çok merak ettiği detaylar arasında yer alıyor. Özellikle de bu kişilerin gerçekten hacker olup olmadıklarını bazen çok merak edebiliyoruz. İşte tam da bununla ilgili çekilen bir video ile karşınızdayız.

Filmlerdeki hackerlar bu ara en fazla tartışılan konular arasında. Dijital dönüşüm hayatımızın hemen hemen her yerini sardı. Basit bir not defteri veya hesap makinesi bile, arka tarafta birçok kod barındırıyor. Bu nedenle neredeyse her şeyi hacklemek mümkün diyebiliriz. Ancak her hacker bu kadar temel seviyede düşünmüyor. Bazıları çok daha karmaşık işlere kalkışabiliyor.

Filmlerdeki sahneler genel olarak doğru

Özellikle de ABD yapımı filmler hepimizi ekranlara kilitlemeyi başarıyor. Oradaki hacker karakterlerinin ise çok rahat bir şekilde başka sistemlere sızdığını görmek mümkün. Hatta çoğu bunu saniyeler içerisinde yapabiliyor.

Beyaz şapkalı hackerlar Mehmet Dursun İnce, Atıl Samancıoğlu, Sedat Özdemir ve Enes Aslanbakan ile birlikte bu konuda çok keyifli bir video çekildi. Bu videoda, onların filmlerdeki hacker karakterlerine verdiği tepki incelendi. Genel olarak bakıldığında bu filmlerdeki karakterlerin aslında gerçeği yansıttığı ortaya çıktı. Yani hem ABD merkezli filmler hem de diğer film türleri bu konuda pek yanılmıyor.

Mr. Robot, Iron Man, James Bond, Fast and Furious gibi popüler filmlerdeki hacker sahneleri teker teker izlendi. Bu sahneler, türünün en iyileri olarak değerlendiriliyor. Ayrıca gerçeğe de son derece yakın. Bu hackerlar tarafından ifade edildiğine göre teoride son derece mümkün. Sizce filmlerde yer alan bu sahneler ne kadar gerçekçi? Tahminlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir