Ana SayfaHaberFacebook'a Oculus yüzünden 500 milyon dolar ceza ödeyecek

Facebook’a Oculus yüzünden 500 milyon dolar ceza ödeyecek

Facebook, Oculus yüzünden karşı karşıya kaldığı patent ihlali davasında dudak uçuklatan bir ceza ile karşı karşıya. Şirketin 500 milyon dolar ceza ödemesine karar verildi.

Bugünlerde birçok önemli şirketin sanal gerçeklik cihazı olsa da, bu cihazların ilgi çekmesini sağlayan asıl şirket Oculus adını taşıyan pek de tanınmayan bir şirketti. Sanal gerçekliğin yükselişine öncülük eden Oculus, bu müthiş çıkışının ardından Facebook tarafından satın alındı. Facebook, Oculus Rift’in arkasındaki şirketi satın alarak VR alanında önemli bir yatırım yaptı. Ancak sosyal medya devinin bu yatırımı dudak uçuklatan bir cezayı da beraberinde getirdi.

Oculus Rift'in Fiyati Belli Oldu!

Oculus ile ZeniMax’i karşı karşıya getiren davada Oculus, ZeniMax’ten ticaret sırları çalmak suçundan aklanmış olsa da, mahkeme başka bir şikayet konusunda ZeniMax’i haklı buldu. Bu da Oculus’a, yani dolaylı olarak Facebook’a inanılmaz bir cezanın kesilmesine neden oldu. Sosyal medya devi Oculus davası yüzünden 500 milyon dolar ceza ödeyecek. Oculus bu cezaya çarptırılmasının sebebi ZeniMax’e ait bazı patentleri izinsiz kullanmış olması. Şirketin bu kararı temyize götürmesi bekleniyor ama konuya yakın kaynaklara göre cezanın iptal edilmesi söz konusu değil.

2014 yılında Oculus’u satın almak için 2 milyar dolar ödeyen Facebook, şimdi bu ücretin dörtte birine denk gelen devasa bir cezayı da ödemek zorunda kalacak.

Samsung Galaxy S8’in yeni görüntüleri yayınlandı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting