Ana SayfaFacebookFacebook yeni tartışma başlattı: Haber sitelerine ödeme yapılabilir

Facebook yeni tartışma başlattı: Haber sitelerine ödeme yapılabilir

Dünyanın en büyük sosyal medya platformları içerisinde yer alan Facebook yeni tartışma ile gündemde. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

Facebook yeni tartışma başlatarak yine gündeme bomba gibi oturmayı başardı. Bu sefer Avustralya merkezli medya organları hedef tahtasındaydı. Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz günlerde ilginç bir restleşme yaşanmıştı. Facebook, Avustralya’nın medya organları ile ödeme krizine girdi.

Avustralya’da çıkan bir yasaya göre haber linkleri paylaşmak onlara ücret ödemeyi gerekli kılacak. Yani bir sosyal medya platformu olsanız bile yine de paylaştığınız haber linkleri için siteye ödeme yapmanız gerekiyor.

Facebook karar üzerine haber kaynaklarını geri çekti

Normal şartlarda Facebook platformu üzerinden bazı haber kaynaklarını görmeniz mümkün. Bu haber kaynakları tüm dünyadan eşit şekilde getirilerek önümüze koyuluyor. Avustralya telif hakları gerekçesiyle bu tür haber linklerini paylaşılmasını ücretli kategorisine yerleştirmişti.

Facebook yeni tartışma

Facebook, “Bu durum, sırf insanlar arabalarında radyo dinlemek isteyebilir diye otomobil üreticilerinin radyo istasyonu kurmaya zorlamak gibi” diyerek konuyu netleştirdi. Şirket tarafından yapılan açıklamada haber sitelerinin platformdan paylaşılan linklerle reklam yaptığını ancak bunun kendileri için sorun olmadığını ifade etti.

Şirket bu gelişmeler ile birlikte kendisinin de potansiyel gelir kaynağı olduğunu belirtti. Çoğu haber sitelerinin kendi platformlarına uyum sağladığını belirtirken bir kısmının henüz uyum sürecini geçemediğini ifade etti. Ayrıca Facebook haberlerin ücretli bir şekilde paylaşılacağı Facebook haberler sekmesi hatırlatması yaptı.

Facebook sağlık bilgilerini bile çalıyor: Skandal üstüne skandal

Peki sizce Facebook haber linkleri için ücret ödemeli mi? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting