Ana SayfaFacebookFacebook yeni patenti geleceği şekillendirebilir

Facebook yeni patenti geleceği şekillendirebilir

Dünyanın en büyük sosyal medya platformları içerisinde yer alan Facebook yeni patenti ile birlikte geleceği şekillendirmek istiyor. Özellikle son dönemlerde bunu metaverse ile yapma niyetinde.

Facebook yeni patenti ile birlikte büyük tepki topladı. Şirket şaşırtıcı teknolojilere yer vermeyi düşünüyor. Bu teknolojiler her ne kadar kullanıcılara büyük fayda amacı taşısa bile yine de tartışmalar bir türlü durulmuyor. Özellikle reklam konusunda herkesin kafası karışık.

Sosyal medya platformlarının büyük bir çoğunluğu reklam gelirleri ile kendisini çevirmeye çalışıyor. Bu tür gelirler sayesinde hisse değerleri büyüyor. Ancak reklamlar için uygulanan kişiselleştirme çalışmaları can sıkıcı hale gelebilir. Mesela Facebook tarafından alınan yeni bir patent bunun en önemli göstergeleri arasında yer alıyor.

Facebook yeni patenti heyecan ve korku yaratıyor

Eski adı Facebook olan Meta yeni bir patent aldı. Bu patent ile birlikte kullanıcıların göz ve yüzleri anlık olarak takip edilebilecek. Patente ayrıntılı olarak baktığımızda takip sisteminin kullanıcıların göz bebeklerine kadar inebileceği görülüyor.

Facebook yeni patenti

Göz ve yüze dair veriler VR başlığındaki en küçük kamera ve sensörlerde toplanacak. Böylece Meta kullanıcılardan anlık olarak veri elde edebilecek. Kullanıcıların yüzlerinin anlık takibine bağlı olan bu patent medya içeriği uyarlayacak. Ayrıca sizler için kişisel hale getirilmiş reklamlar gösterilecek. Metaverse evreninde yer alan nesnelere verdiğiniz tepkilere göre reklam alabileceksiniz.

Facebook, 2,3 milyar sterlinlik davayla karşı karşıya

Facebook yeni patenti ile birlikte hem heyecan hem de korku atmosferi oluştu. Bazıları bunun son derece etkileyici bir sanal dünya yaratacağını düşünüyor. Kimileri ise yaşanacak gelişmeleri distopya olarak tanımlıyor. Peki sizin bu konu hakkındaki düşünceleriniz neler?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting