Facebook müzik videosu yayınlayacak

facebook müzik videosu

Sosyal medya devi Facebook, müzik endüstrisinin hizmetine mi giriyor? Zuckerberg, kullanıcıların haber sayfalarında, resmi müzik videoları yayınlama kararı aldı. Peki ne oluyor?

Bugünden itibaren şimdilik ABD’de başlayan uygulama ile Facebook müzik videosu içeriklerini kullanıcıların ana haber sayfalarına ekleyecekler. Bu müzik videoları aslında müzik endüstrisinin “reklam” videosu olarak da değerlendirilebilir. Yani kliplerini Facebook’ta kullanıcıların karşısına çıkarmak isteyen müzisyenler, Facebook’a ödeme mi yapacak? Dolayısıyla Facebook’un müzik piyasasından gelir elde etmeye mi başlayacak?

Facebook müzik videosu yayını ile ne elde edecek?

Facebook, müzik videolarını yayınlamak için Sony Music Group, Universal Music Group, Warner Music Group gibi devlerle telif sözleşmeleri imzaladı. Yani aslında ödemeyi yapacak olan Facebook gibi görünüyor. Kullanıcıların müzik videoları sunduğu için Facebook müzik yayıncılarına reklam gelirlerinden pay verecek.

facebook müzik videosu

Ancak Zuckerberg’ün bu anlaşma ile müzik videoları ile elde edeceği reklam gelirlerini büyütmeyi ayrıca yakın zamanda, Spotify’a rakip olacak bir müzik dinleme servisi kurabileceği de konuşuluyor.

Rover Mars’ta hayat izi aramaya çıktı

Yani, 15 yıldır kullanıcılarına sosyal medya servisi sunan Facebook, birden bire insanlara müzik dinletip kulaklarının pasını silme bilinci kazanmış değil. Spotify ile büyüyen, devasa rakamlara ulaşan online müzik yayını pazarında yakında, 2.5 milyar kullanıcısı ile Facebook’u da görebiliriz. Müzik yayıncıları da 2.5 milyar yeni insana ulaşabilme imkanına kavuşarak gelir potansiyelini yükseltmiş olacak.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir