Ana sayfa Facebook Facebook Calibra logosunu çaldı mı?

Facebook Calibra logosunu çaldı mı?

Facebook Calibra platformuyla kendi Libra para birimini Facebook kullanıcılarına satmayı planlıyordu. Libra’nın geleceği şimdi sürüncemede. Facebook kripto para konusunda büyük patlamış olabilir. Ama daha büyük patlama Calibra platformunda ortaya çıktı.

İki logo da çok benzer

Calibra için bir logo belirleyen Facebook, aynı logoya sahip bir diğer bankacılık/finans kurumu Current’in şimşeklerini üzerine çekti.

Calibra ile çok benzer bir logoya sahip olan Current, şimdi Facebook’a dava açarak, logoyu değiştirmesini istiyor. Peki Facebook bu logoyu Current’ten mi çaldı? Ya da daha basit ifadeyle, taklit mi etti?

Aslında Facebook yöneticilerinin konu hakkında bilgisi bile olmayabilir. Calibra için logo çalışmasını bir reklam ajansı yapmış ve aynı reklam ajansı Current’in logosunu da tasarlayan şirket. Öyle görünüyor ki reklam ajansının tasarımcıları, işlerini kolaylaştırmak için ellerindeki logo portfolyosunden bir çalışma seçip üzerinde biraz oynayarak logoyu oluşturmuşlar.

Benzer bir sorun, 2000’lerin başında, Türkiye’de AVEA için de yaşanmıştı. Yeni kurulan mobil operatör AVEA ünlü bir reklam ajansına logo çalışması yaptırmıştı. Ancak ortaya çıkan logonun, reklam ajansının başka bir şirkete yaptığı logonun çok benzeri olduğu anlaşılmıştı. Şimdilik bu logo meselesi için Facebook’a çok yüklenmeyelim, onu eleştirmek için başka fırsatlarımız bol bol olacak. Yeri geliyor kullanıcılarını psikolojik deney yapan şirketlere satıyor, yeri geliyor mahrem bilgilerimizi hakkımızda istihbarat toplayan ABD’ye teslim ediyor, yeri geliyor dünya ekonomisini kendi kontrolüne almak için tekelcilik girişimlerine kalkışıyor. Facebook’u gömmek için nedenlerimiz kolay kolay bitmeyecek. Bizimle değilsin Zuckerberg.

eBay, Visa ve Mastercard da Libra’yı terk etti

Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

instagram şifre kırma 2020

Instagram şifre kırma ve Instagram hesap çalma mümkün mü?

Instagram şifre kırma ve Instagram hesap çalma mümkün mü? Instagram hesabı çalmaya çalışmadan önce sizleri haberimize alalım. Instagram kullanımı artık Facebook’u geçmiş durumda. En...

Son Haberler