Facebook artık 2 milyar kullanıcıya sahip

Messenger, dokuz yıl aradan sonra Facebook mobil uygulamasına geri dönüyor

Facebook eski popülerliğine sahip olmasa da artık 2 milyar kullanıcıya sahip olmayı başardı. İşte detaylar.

Neredeyse 20 yıl sonra, Facebook hala büyüyor. Meta, dördüncü çeyrek kazançlarının yanı sıra sosyal ağın şu anda günlük 2 milyar aktif kullanıcısı olduğunu bildirdi. Rapor, geçen çeyrekte 16 milyon kullanıcı ekleyen Facebook’un ilk kez günlük 2 milyar kullanıcıya ulaştığını gösteriyor. Facebook, günlük 2 milyar kullanıcıya ulaşan ilk Meta’ya ait platform değil, WhatsApp kısa süre önce 2 milyara ulaştığını duyurmuştu. Bu da işinde önemli kesintiler yapmış olsa da şirketin en büyük reklam geliri kaynağının büyümeye devam ettiğini gösteriyor.

CEO Mark Zuckerberg yaptığı açıklamada, şirketin yakın zamanda 11.000’den fazla kişinin işten çıkarılmasıyla sonuçlanan yeniden yapılanmasına atıfta bulunarak, “2023 için yönetim temamız ‘Verimlilik Yılı’ olacak dedi. Ancak Meta’nın geliri geçen yıla göre azalırken, şirketin 2022’nin son çeyreğine ilişkin 32,2 milyar dolarlık geliri, geçen yıla göre yüzde 4 düşmesine rağmen yine de beklenenden biraz daha iyi.

Facebook artık 2 milyar kullanıcıya sahip

Analistlerle yaptığı bir görüşme sırasında Zuckerberg, Meta’nın verimliliğe öncelik verdiği için kesintiler yapmaya devam edeceğini öne sürdü. “Performans göstermeyen veya artık çok önemli olmayabilecek projeleri kesmek konusunda daha proaktif olacağız” dedi. CEO ayrıca üretken yapay zekanın önümüzdeki yıl Meta için bir öncelik olacağını söyledi.

Zuckerberg, “Üretken yapay zeka, pek çok farklı uygulamayla son derece heyecan verici yeni bir alandır” dedi. “Meta için hedeflerimden biri de üretken yapay zekada lider olmak için araştırmamızı geliştirmek.”

Meta ayrıca metaverse yatırımlarında büyük miktarlarda para kaybetmeye devam ediyor. Meta’nın bildirdiğine göre, VR, AR ve metaverse projelerini denetleyen bölüm olan Reality Labs, 2022’nin dördüncü çeyreğinde 4,3 milyar dolar ve tüm yıl için yaklaşık 14 milyar dolar kaybetti. Meta CFO’su Susan Li, “Tüm yıl boyunca Reality Labs kayıplarımızın 2023’te artmasını bekliyoruz” dedi. “Gördüğümüz önemli uzun vadeli fırsatlar göz önüne alındığında, bu alana anlamlı bir şekilde yatırım yapmaya devam edeceğiz.”

The Last of Us izleyici kitlesini büyütmeye devam ediyor


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir