Ana SayfaDonanımEn Gelişmiş Robot Ödülü Google'ye!

En Gelişmiş Robot Ödülü Google’ye!

Pentagon’un alt kurumlarından birisi olan DARPA tarafından düzenlenen yarışma dünyanın en iyi robotlarına ev sahipliği yaptı. Bir süre önce haberini yaptığımız Schaft şirketinin Google tarafından alınmasından sonra, Japon şirketin geliştirdiği robot ile yarışmaya katılan Google dünya birincisi oldu.

DARPA-logo

Yıllardır uzay araştırmaları yapan, robotik araştırmalar konusunda en iddialı ekiplerden birisi olan NASA ise sadece hayal kırıklığı yarattı. DARPA tarafından düzenlenen yarışmada Google diğer sektörlerde olduğu gibi robotik araştırmalar sektöründe de iddialı olduğunu kanıtladı. Nitekim kısa bir süre önce sekiz robotik araştırmalar firmasını bünyesine katarak iddiasını herkese göstermiş oldu.

Firma ile aynı adı taşıyan Schaft isimli robot katıldığı yarışmada dünyanın en gelişmiş insan benzeri robot unvanını sekiz aşamadan oluşan yarışmada 27 puan toplayarak birinci olmayı başardı.

Google’nin bu başarısının ABD ordusu tarafından göz ardı edilmeyeceğine eminiz.

Ayrıca Schaft üzerinde kullanılan kapasitörler sayesinde daha güçlü kaslara sahip robot, yüksek voltajlı sıvı ile soğutulan motorlara da sahip. Andy Rubin önderliğinde geleceğin Skynet’i olma yolunda emin adımlarla ilerleyen şirket, bu yarışmada gösterdiği başarı ile de önüne birçok teklifin gelmesine sebep olacak gibi görünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU