Elektrikli uçaklar için tarih verildi!

Elektrikli uçaklar için tarih verildi!

Günümüzün ticari uçakları tam olarak yakıt verimli değil. Örneğin ortalama 747 uçağı, uçtuğu her saniye bir galon kerosen bazlı yakıtı yakıyor. Ve 2037 yılına kadar her yıl 8,2 milyar insanın gökyüzüne çıkması bekleniyorken, endüstrinin küresel ısınma üzerindeki etkisini dengelemek için Jet A-1’e karbonsuz alternatifler yani elektrikli uçak gerekli olacak. İşte detaylar.

Elektrikli uçak çağına yaklaşıyoruz. Öncü araştırmacılar, bilim insanları ve girişimciler, 19. yüzyılın ikinci yarısından beri elektrikli uçuş hayali üzerinde çalışıyorlar. Yıllar boyunca uçuş sırasında uçağa güç sağlamak için farklı teknolojilerden yaralanan bir dizi yeni araç gördük. Ancak son birkaç on yılda pil kimyaları evrimleşmiş ve enerji yoğunlukları artmış olsa bile, günümüzün son teknoloji ürünü Lityum-iyon hücreleri, otomotivde olduğu gibi havacılık endüstrisi için de aynı sorunu teşkil ediyor: pillerinin ağırlık oranı. Houston Üniversitesi Enerji Araştırmacısı Emily Pickrell, bu yılın başlarında Forbes’a verdiği demeçte, “Bir jumbo jet bugünün pillerini kullanacak olsaydı, değiştireceği jet motorunun gücünü üretmek için 1,2 milyon pound pil gerekli olurdu” ifadelerine yer verdi.

Elektrikli uçaklar için tarih verildi!

Li-ion teknolojisi tamamen olgunlaştıkça, enerji yoğunluğundaki ilave artışlar her yıllık yinelemede yüzde beşin altına düştü, bu yüzden bir dizi araştırmacı ve pil şirketi şimdiden bir sonraki çığır açan pil kimyasını arıyor. Elektrikli hava yolculuğunu çevreleyen tüm araştırmalara rağmen, birçok endüstri uzmanı, en azından Boeing 787 veya Airbus A350 gibi büyük ölçekli uçak gövdeleri için en az birkaç on yıl daha bu bu teknolojinin gelmeyeceğini savunuyor. Batarya teknolojileri yeterince sağlam hale gelene kadar bu durum değişmeyecek.

TCL, TV’ler için dünyanın ilk 75 inç 8K 265Hz ekran teknolojisini piyasaya sürüyor