Ana Sayfa Genel Dünya'nın dönme hızı arttı! Artık 1 gün 24 saat değil!

Dünya’nın dönme hızı arttı! Artık 1 gün 24 saat değil!

Bilim insanları geçtiğimiz günlerde Dünya’nın dönme hızı ile ilgili ilginç bilgiler yayınladı. İşte konu ile ilgili detaylar.

Genel olarak kıyamet temalı filmlerde geçen senaryoların bir tanesi de Dünya çekirdeğindeki faaliyetlerdir. Bu faaliyetler dünyanın dönme hızından tutun da kıtaların yer değiştirmesine kadar pek çok sonuca zemin hazırlayabilir.

Bazı bilim adamlarına göre Dünya’nın sonu çekirdekte ortaya çıkan aktiviteler yüzünden gelecek. Bun Dünya’nın dönme hızının yavaşlaması ya da hızlanması gibi sonuçlar eklenecek.

İyi haber şimdiye kadar Dünya’nın dönüş hızında öyle büyük değişimler yaşanmamış olması. Yapılan araştırmalara göre Dünya’nın dönme hızında uzun süredir farklı değişimler yaşanmıyor. Milisaniyeden bile daha küçük farklar ortaya çıkabiliyor.

SpaceX uzay kuvvetleri

Dünya’nın dönme hızı arttı! Artık 1 gün 24 saat değil!

Fakat öyle büyük değişimler yaşanmıyor. Uzun bir süredir Dünya’nın dönme hızının yavaşladığı belirtiliyordu. Lakin 2020’de bu da değişti. 2020 ile birlikte Dünya’nın hız rekoru kırdığı ve kendi etrafındaki dönüşünü 24 saatin altında tamamladığı rapor edildi.

Elbette burada öyle büyük farklardan bahsetmiyoruz. Burada bahsi geçen fark insanların gündelik hayatlarında fark edemeyecekleri, zamansal karmaşıklıklara yer vermeyecek bir fark.

Bu farkın yaklaşık olarak 0.5 saniye olduğu belirtiliyor. 0.5 saniyelik hız büyük bir fark yaratmayacaktır. Ancak Dünya dönüş hızını arttırmaya devam ederse o zaman bazı zamansal kavramları yeniden tanımlamak gerekebilir. Bunun dışında ne gibi sonuçları olacağı ise şimdilik belirsiz.

Exxen abone sayısı açıklandı yok artık!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting