Cortana ve Alexa, Siri’yi geride bıraktı

cortana

Günümüz teknolojileri içerisinde en çok dikkat çeken başlıklardan birisi de dijital sesli asistanlar diyebiliriz. Peki yatırımcılar, Cortana, Alexa ve Siri üçgeninde nasıl bir yönelimde bulunacaklar?

Son yıllarda yapay zeka üzerine önemli çalışmalar yapıldı. Görünen o ki bu çalışmalar önümüzdeki dönemde artarak devam edecek. Yapay zeka üzerine yürütülen çalışmaların hız kazanmasında, dijital sesli asistanların da önemli bir payı mevcut. Keza Apple’ın Siri’si ile başlayan bu akım, Cortana ve Alexa ile zirveye ulaşmış durumda. Peki yatırımcılar, dijital sesli asistanlar konusunda ne düşünüyorlar?

Cortana ve Alexa, Siri’ye göre daha cazip

Amerika’da dijital sesli asistanlar üzerine yapılan bir anketten ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Anketa katılan tüketiciler, Microsoft‘un sesli asistanı ve Alexa’nın diğer dijital sesli asistanlara nazaran daha hoş bir konuşma diline sahip olduğunu belirttiler. Siri’nin sahip olduğu robotik konuşma tarzı geniş bir kitle için pek de cazip edici değil diyebiliriz.

Öte yandan pek çok ABD’li şirket önümüzdeki 10 yıl içerisinde telefon görüşmelerinde dijital sesli asistanları kullanmaya başlayacaklarını belirtti. Bu şirketlerin genel tercihi ise Cortana yönünde.

Ayrıca Cortana’yı kullanmayı düşünen şirketlerin yüzde 78’i, bu asistanı geliştirmek için yatırım yapmaya da sıcak bakıyor. Bu oran Alexa’da yüzde 77 dolaylarındayken, Apple’ın Siri’sinde ise yüzde 68’lere kadar geriliyor.

Samsung’un dijital sesli asistanı Bixby için yatırım yapmayı düşünenlerin oranı ise yüzde 52 dolaylarında. Araştırma sonucu ortaya çıkan listeye aşağıdan göz atabilirsiniz.

Windows 10 oyun modu daha verimli

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin