Çinli hacker grubu Tükiye’ye mi saldırıyor

hacker

2016’dan beri aktif olan Çinli hacker grubu The Calypso APT’nin, Türkiye dahil altı ülkenin kamu kurumlarına saldırdığı ortaya çıktı.

Bir dijital güvenlik şirketinin yaptığı uyarıya göre, yıllardır kimlikleri tespit edilemeyen hacker grubu The Calypso APT’nin özellikle altı ülkeyi hedef aldığı vurgulanıyor.

Çinli hacker grubu kamu kurumlarını hedef alıyor

Kullandıkları zararlı yazılımlarda Çince kodların bulunmasından dolayı Çinli oldukları düşünülen grubun hedefinde Rusya, Hindistan, Brezilya, Kazakistan, Tayland ve Türkiye yer alıyor.

Sızdıkları kamu kurumlarının bilgisayarlarında uzaktan kodlar çalıştırarak alt yapıya veya kurumun işleyişine zarar verecek eylemler gerçekleştiren grubun fidye istemiyor olması da dikkat çekiyor.

Maddi bir çıkar gözetmedikleri için amaçlarının casusluk olduğuna inanılan grubun üyelerinden bugüne kadar yakalanan da olmadı. Grubun kullandığı IP adreslerinin de Çin’de kayıtlı görünmesi, bu grubun Çin kontrolünde olduğu şüphesini güçlendiriyor.

Öte yandan, The Calypso APT hacker grubunun “Çinli gibi” görünmesini isteyen başka bir ülkenin aracı olması ihtimali de yok sayılmıyor.

En çok kullanılan emojiler

Grubun şimdiye kadar hangi kurumlara saldırdığı veya ne tür zararlar verdiği konusunda bilgi verilmiyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir